Pokrzywka u dziecka fot. Adobe Stock

Pokrzywka u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie oraz czy jest zaraźliwa

Pokrzywka u dzieci pojawia to obrzęk skóry z zaczerwienieniem i świądem. Tworzy się bąbel pokrzywkowy (jak po oparzeniu pokrzywą). Zazwyczaj utrzymuje się do 6 tygodni, a najczęstszą przyczyną jest silny alergen.
Edyta Liebert / 24.03.2020 20:58
Pokrzywka u dziecka fot. Adobe Stock

Co 5. dziecko teraz lub w dorosłości doświadczy pokrzywki zwłaszcza, jeśli ma skłonności do alergii. Pokrzywka ostra występuje zwłaszcza u dzieci i trwa do 6 tygodni, alergiczna - kilka godzin.

Jakie są przyczyny pokrzywki u dzieci

Przyczyny wystąpienia pokrzywki zależą od jej rodzaju, objawów i czynników dodatkowych, np. ile trwa, jakie ma nasilenie oraz czy dziecko jest alergikiem. Wyróżnia się kilka rodzajów pokrzywek ze względu na przyczyny:

  • pokrzywkę alergiczną (najczęstsza, zazwyczaj po jedzeniu),
  • pokrzywkę niealergiczną (np. przez silny ucisk oraz zmiany temperatury),
  • pokrzywkę objawową (u dzieci występująca jako dodatkowy objaw związany np. z infekcją),
  • pokrzywkę idiopatyczną (nieznanego pochodzenia).

Jakie objawy daje pokrzywka u dziecka i jak wygląda

Podstawowym objawem pokrzywki są bąble na skórze przypominające poparzenie pokrzywą lub te po ukłuciu owada. Nieznacznie wysuwają się ponad powierzchnię skóry. Są to rumieniowo-obrzękowe zmiany, które mogą zniknąć bez śladu po kilku godzinach. Niestety u dzieci pokrzywka ma najczęściej charakter ostry, a więc wysiewy bąbli utrzymują się nawet 6 tygodni i często powiązane są z alergią.

Bąble w przypadku pokrzywki u dzieci mają porcelanowy, różowy lub czerwony kolor i powodują swędzenie. Pokrzywka u dzieci zwykle nie jest większa niż kilkanaście centymetrów. Konieczna jest obserwacja i kontrolowanie, jakie pokarmy przyjmuje dziecko. 

Jak wygląda pokrzywka u dzieckafot. Adobe Stock

Ważne: może pojawić się obrzęk naczynioruchowy, który najczęściej dotyka warg i powiek i wymaga on konsultacji lekarskiej. Typowe dla obrzęku są:

  • obrzęk dolnych partii skóry i tkanki podskórnej,
  • zajęcie błon śluzowych (tu pojawia się: duszność, uczucie braku tchu), 
  • towarzyszenie infekcji pasożytniczej, bakteryjnej lub wirusowej,
  • dłuższe utrzymywanie się zmian skórnych (nawet do 6 tygodni).

W przypadku zdiagnozowania obrzęku naczynioruchowego konieczne są leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jest on bezpośrednim zagrożeniem życia zwłaszcza, jeśli pojawi się w obrębie głośni i krtani. Zauważysz to po zmianie głosu dziecka, duszności i jeśli dziecko poinformuje się, że ma uczucie pełności w gardle.

Jak leczyć pokrzywkę u dzieci

Leczenie pokrzywki u dzieci bazuje na lekach antyhistaminowych oraz glikosterydach. Zachęca się do wykonania testów alergicznych skórnych i obserwacji, jak reaguje organizm dziecka na pokarmy i substancje. Podstawą jest znalezienie czynnika wywołującego pokrzywkę u dziecka - jego eliminacja może wykluczyć nawroty.

Czy pokrzywka jest zaraźliwa

Pokrzywka (ani ostra, ani przewlekła) nie jest chorobą zakaźną, więc nie można się nią zarazić. Niestety w wielu przypadkach nie udaje się znaleźć jej podłoża, stąd błędne informacje o jej zaraźliwym charakterze zyskują na popularności.

Ważne dla ciebie i twojego dziecka:

Różyczka - objawy u dzieci i dorosłych (zdjęcia wysypki)
Różyczka - objawy u dzieci i dorosłych (zdjęcia wysypki)
Różyczka to choroba zakaźna, na którą chorują głównie dzieci. Może się też pojawić u kobiet w ciąży – wtedy jest groźna dla płodu. Głównym objawem różyczki jest bladoróżowa wysypka na ciele.
Półpasiec – objawy i jak rozpoznać wysypkę przy tej chorobie?
Półpasiec – objawy i jak rozpoznać wysypkę przy tej chorobie?
Ból i pęcherze pojawiające się na skórze – po tym najłatwiej rozpoznać półpaśca. Na początku choroby wskazuje na nią też świąd skóry, na który nie pomaga drapanie.
Wysypka bostońska zagraża szczególnie dzieciom. Jakie ma objawy?
Wysypka bostońska zagraża szczególnie dzieciom. Jakie ma objawy?
Bostonka, bo o niej mowa, to bardzo zaraźliwa choroba, która atakuje głównie dzieci. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Co oznacza wysypka u dziecka?
Co oznacza wysypka u dziecka?
Wysypka Twojego dziecka może być objawem różnych chorób, np.: alergii, ospy, odry, szkarlatyn lub świerzbu. Odpowiednio leczona zwykle nie pozostawia po sobie śladu. Warto więc uważnie obserwować krostki na skórze niemowlęcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)