różyczka fot. Adobe Stock

Różyczka - objawy u dzieci i dorosłych (zdjęcia wysypki)

Różyczka to choroba zakaźna, na którą chorują głównie dzieci. Może się też pojawić u kobiet w ciąży – wtedy jest groźna dla płodu. Głównym objawem różyczki jest bladoróżowa wysypka na ciele.
Marta Słupska / 16.03.2020 12:52
różyczka fot. Adobe Stock

Liczba zachorowań na różyczkę w Polsce maleje, nie zmienia to jednak tego, że choć dla dzieci choroba jest zazwyczaj niegroźna, stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla płodu.

Spis treści:

 1. Czym jest różyczka?
 2. Różyczka – objawy u dzieci
 3. Różyczka u niemowląt
 4. Różyczka u dorosłych
 5. Różyczka w ciąży
 6. Różyczka – zdjęcia
 7. Czy różyczka swędzi?
 8. Różyczka – leczenie

Czym jest różyczka?

Różyczka to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus z rodziny Togaviridae. Może się rozprzestrzeniać drogą kropelkową lub przez łożysko. Jest raczej niegroźna dla dzieci, ale niebezpieczna dla kobiet w ciąży. U osób dorosłych może powodować groźne powikłania.

Różyczkę przechodzimy tylko raz – przechorowanie jej daje odporność na całe życie.

Różyczka – objawy u dzieci

Różyczkę najczęściej przechodzimy w dzieciństwie. Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 21 dni.

Najbardziej typowym objawem różyczki jest plamisto-grudkowa wysypka. Ma ona różowe zabarwienie i początkowo pojawia się na twarzy i szyi, a potem – na całym ciele. Ma wielkość ziaren soczewicy, łączy się w większe skupiska.

Inne objawy, które mogą, ale nie muszą się pojawić u chorego dziecka, to:

 • zapalenie spojówek,
 • nudności,
 • brak apetytu,
 • bóle głowy,
 • bóle gardła,
 • gorączka nawet do 40⁰C,
 • powiększenie węzłów chłonnych zausznych, szyjnych i karkowych.

Różyczka u niemowląt

Rzadko zdarza się, by na różyczkę chorowały niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ mają one jeszcze chroniące je przeciwciała od matki.

Trzeba jednak zaznaczyć, że u tak małych dzieci może pojawić się różyczka wrodzona. Dochodzi do niej, gdy matka chorowała na różyczkę w ciąży. Zespół wrodzonej różyczki to zbiór wad wrodzonych u dziecka, m.in.: wady serca, oczu, mózgu, słuchu, opóźnienie wzrastania, niedorozwój zębów czy hipotrofia wewnątrzmaciczna.

Różyczka u dorosłych

Wprawdzie różyczka u dorosłych ma podobne objawy i leczenie do tej, która pojawia się u dzieci, jednak jej przebieg jest zwykle cięższy i może prowadzić do groźnych powikłań. Zaliczamy do nich: zapalenie mózgu, stany zapalne i bóle stawów, zapalenie nerwu wzrokowego, małopłytkowość czy zapalenie mięśnia sercowego.

Różyczka w ciąży

Różyczka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna dla płodu – może być powodem nie tylko poronienia, ale też przedwczesnego porodu, wad wrodzonych płodu, a nawet jego śmierci. Choroba jest szczególnie groźna w pierwszych 4 miesiącach ciąży, a znacznie mniej – po 16. tygodniu ciąży.

Na różyczkę w ciąży powinny uważać przede wszystkim kobiety, które jej wcześniej nie przybyły i nie były na nią szczepione. 90% kobiet chorujących na nią wcześniej lub zaszczepionych jest w pełni odpornych, a ryzyko infekcji jest u nich bardzo małe.

Różyczka – zdjęcia

Jak wygląda różyczka? Widać to na zdjęciach. Jej typowym objawem jest wysypka o różowym zabarwieniu.

różyczka wysypka
fot. Adobe Stock

różyczka zdjęcie wysypki
fot. Adobe Stock

różyczka wysypka jak wygląda
fot. Adobe Stock

Czy różyczka swędzi?

Jednym z charakterystycznych objawów różyczki jest bladoróżowa wysypka skórna. U niektórych osób wywołuje ona świąd – swędzenie trwa około 3 dni. Aby je załagodzić, można stosować przeciwświądowe leki miejscowe lub doustne leki przeciwhistaminowe.

Różyczka – leczenie

Leczenie różyczki jest głównie objawowe – stosuje się leki obniżające gorączkę. Chory powinien leżeć w łóżku i się wygrzewać, dbając o to, by nie zarażać innych.

Kobiety w ciąży, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z wirusem różyczki, powinny jak najszybciej udać się do lekarza.

Więcej o chorobach zakaźnych:
Zaczyna się od wysypki, potem pojawiają się gorączka i wymioty… Uwaga, to nie ospa wietrzna!
Wzrost zachorowalności na odrę, różyczkę i krztusiec – winni rodzice?Jak rozpoznać bostonkę u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!