Polityka antynikotynowa przynosi dobre efekty

Wg holenderskich badań polityka antynikotynowa przyczynia się do poprawy zdrowia małych dzieci. Dzięki wprowadzeniu stref wolnych od dymu papierosowego spadła liczba przedwczesnych porodów oraz zachorowań na astmę wśród dzieci.
/ 28.04.2014 14:01

Strefy wolne od dymu papierosowego

Fot. Fotolia

Badanie 2,5 mln dzieci potwierdza pozytywny wpływ wprowadzenia stref wolnych od dymu papierosowego na zdrowie. Według badań dr Jaspera Beena, pediatry z holenderskiego Uniwersytetu w Maastricht, polityka antytytoniowa przyczyniła się do spadku liczby przedwczesnych porodów oraz przyjęć najmłodszych pacjentów z atakiem astmy na oddziały ratunkowe o 10%. Wyniki badań zostały opublikowane przez wydawnictwo The Lancet.

Zalecenia WHO w sprawie polityki antynikotynowej

Szacuje się, że ponad 40% dzieci na całym świecie jest regularnie narażonych na działanie dymu tytoniowego. Najmłodsi pacjenci są bardziej podatni na infekcje i astmę spowodowane biernym paleniem niż osoby dorosłe ze względu na niedojrzałość płuc i układu immunologicznego. Aby zapobiegać chorobom i przedwczesnej śmierci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wdrażanie polityki antytytoniowej i wprowadzanie stref wolnych od dymu tytoniowego w zakładach pracy i miejscach publicznych.

Wcześniejsze badania wykazały poprawę zdrowia dorosłych w wyniku nowych regulacji, np. w zakresie zdarzeń sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego. Praca dr Jaspera Beena z Uniwersytetu w Maastricht potwierdza również pozytywny wpływ wprowadzenia przepisów antytytoniowych na stan zdrowia dzieci.

Zobacz także: 5 powodów, dla których warto rzucić palenie!

Polityka antynikotynowa - dobre efekty

We współpracy z uniwersytetami w Hasselt, Edynburgu i Harvarda dr Jasper Been przeanalizował dane dotyczące 2,5 mln dzieci i 250 tys. szpitalnych oddziałów ratunkowych. Dane wykorzystane w pracy uczelni w Maastricht pochodziły z 11 badań międzynarodowych. Wyniki analiz dowiodły obniżenia liczby przedwczesnych narodzin i przyjęć pacjentów z atakiem astmy w związku z wdrożeniem zakazu palenia papierosów w pracy i miejscach publicznych.  W obu przypadkach spadek wyniósł 10 %.

Według danych WHO przepisy dot. stref wolnych od dymu tytoniowego wprowadzono już w 32 krajach (w tym także rozwijających się). Oznacza to, że jedna szósta populacji, tj. 1,1 mld osób, jest chroniona przed nadmierną ekspozycją szkodliwe działanie papierosów.

"Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maastricht potwierdzają słuszność rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej wdrażania polityki antytytoniowej" – powiedział dr Jasper Been. –   "Jest to szczególnie ważne w kontekście ochrony zdrowia dzieci, które nie są wstanie samodzielnie decydować o kontakcie z dymem papierosowym. Przestrzeganie przepisów antytytoniowych w celu ochrony zdrowia dzieci i dorosłych jest jednym z czynników wpływających na widoczną redukcję kosztów opieki zdrowotnej."

Źródło: Materiały prasowe Lighthouse Consultants/ bj

Zobacz także: Dlaczego przy małym dziecku nie wolno palić papierosów?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA