Półpasiec a ciąża. Czy kobiety ciężarne powinny się bać tej choroby?

ciąża fot. Fotolia
Moja mama zachorowała na półpasiec. Nie wiem, czy powinnam ją teraz odwiedzać, bo jestem w ciąży. Chciałabym wiedzieć, co to za choroba. Czy jest bardzo zaraźliwa? Jak się ją leczy?
/ 11.10.2018 11:31
ciąża fot. Fotolia

Na pytanie odpowiada dermatolog dr Monika Serafin

Półpasiec wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną, czyli Herpesvirus varicella zoster. Przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że wystarczy przebywać w towarzystwie chorego, który kaszle i kicha, by się zarazić.

Po przechorowaniu ospy odporność zostaje na całe życie, ale wciąż istnieje ryzyko zachorowania na półpasiec. Po ospie bowiem wirus przechodzi w tzw. stan uśpienia w zwojach nerwów czuciowych. Atakuje, gdy organizm jest osłabiony, np. podczas infekcji dróg oddechowych.

Co ciekawe, dorosła osoba, która nie przechodziła ospy w dzieciństwie, po kontakcie z dzieckiem mającym ospę może zachorować albo na ospę, albo na półpasiec.

Jakie są objawy półpaśca? Gdy wirus się uaktywni, dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry. Objawia się to silnym, piekącym bólem po jednej stronie ciała wzdłuż zaatakowanego nerwu.

Po 2–3 dniach na skórze pojawiają się pęcherzyki, które przeobrażają się w krostki zasychające po kilku dniach w strupki. Chorym na półpasiec podaje się leki przeciwbólowe. Zmiany na skórze można smarować łagodzącymi preparatami z cynkiem i wodą wapienną.

Jeśli jest Pani w ciąży, lepiej unikać kontaktu z osobą chorą na półpasiec, mimo że nie jest to choroba groźna dla płodu.

Pamiętajmy jednak, że możliwy jest półpasiec u dziecka. Objawia się wtedy nerwobólami oraz wysypką z pęcherzykami.

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu 
Ciąża od A do Z
Mama po 40-stce - tak czy nie?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA