Poparzenie petardą - 5 zasad pierwszej pomocy po oparzeniu fajerwerkami

Poparzenie petardą fot. Fotolia
Niekontrolowany wybuch, ogień, panika i ból… Tak czasem kończą się sylwestrowe eksperymenty. Co robić, gdy zdarzy się wypadek?
Marta Wilczkowska / 31.12.2015 06:59
Poparzenie petardą fot. Fotolia
W takich sytuacjach liczy się refleks i zdrowy rozsądek. Abyś mogła pomóc, przy tym nie szkodząc, spróbuj zapamiętać poniższe wytyczne. W razie potrzeby będziesz wiedziała, co robić.

Jak udzielić pierwszej pomocy po poparzeniu petardą?

  1. Bezpieczeństwo. Zanim zaczniesz udzielać komuś pomocy, upewnij się, że tobie nic nie grozi – w razie potrzeby odprowadź lub odciągnij ofiarę na bok, np. zejdźcie z ulicy, odsuńcie się od niewybuchów i tlących jeszcze petard.
  2. Gaszenie. Jeśli palą się włosy poszkodowanego lub jego ubranie, czym prędzej je ugaś. Nie używaj jednak do tego gaśnicy (zawarty w niej proszek może pogłębić obrażenia), lecz zarzuć na ofiarę koc lub poturlaj ją po ziemi.
  3. Ubranie. Najczęściej poparzeniu ulegają odsłonięte części ciała (dłonie, twarz), ale zdarza się, że także te ukryte. Sprawdź, czy materiał nie przykleił się do skóry, jeśli tak – nie ruszaj go! W innym wypadku możesz odzież zdjąć. Koniecznie też usuń biżuterię czy zegarek, gdy poparzone miejsce spuchnie, nie będzie to już możliwe.
  4. Ocena obrażeń. Zorientuj się, jak rozległe są oparzenia. Jeśli obejmują ponad 15 proc. powierzchni ciała (u dzieci 10 proc.), wzywaj od razu pogotowie. To samo zrób, gdy poparzeniu uległa twarz, dłonie czy krocze. Po karetkę zadzwoń również, gdy poszkodowany ma objawy wstrząsu (blada, spocona skóra, szybkie tętno, dziwne zachowanie, np. splątana mowa, nadaktywność).
  5. Opatrywanie. Niczym nie smaruj poparzonych miejsc ani nie polewaj ich spirytusem! Schładzaj je jedynie przez 20 minut letnią wodą (ok. 20 st. C) – kierując jej strumień powyżej urażonej skóry. W przypadku rozległych uszkodzeń można poszkodowanego owinąć czystym mokrym prześcieradłem. Jeśli jest przytomny i nie pił alkoholu, podaj mu środek przeciwbólowy i razem zaczekajcie na lekarza.

Więcej o pierwszej pomocy w razie wypadku:

Artykuł Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA