Kiedy posmak krwi w ustach oznacza poważny problem zdrowotny?

posmak krwi w ustach fot. Adobe Stock, Elena Kharichkina
Posmak krwi w ustach może oznaczać infekcje, choroby neurologiczne lub dróg pokarmowych. Zazwyczaj odczuwanie smaku krwi, choć nieprzyjemne, jest krótkotrwałe i niegroźne.
/ 26.01.2022 10:49
posmak krwi w ustach fot. Adobe Stock, Elena Kharichkina

Spis treści:

 1. Jak odczuwamy smak?
 2. Posmak krwi w ustach – objawy
 3. Infekcje a posmak krwi w ustach
 4. Leczenie a posmak krwi w ustach
 5. Problemy żołądkowe a posmak krwi
 6. Zaburzenia neurologiczne a posmak krwi
 7. Ciąża a posmak krwi w ustach
 8. Sposoby na posmak krwi w ustach

Jak odczuwamy smak?

Smak to jeden z podstawowych zmysłów człowieka. Pozwala rozróżnić pokarmy, a przy tym wyczuć produkt potencjalnie szkodliwy, jako ostateczny po wzroku i węchu punkt kontrolny żywności. Smak pobudza też apetyt.

Na ogół uznaje się, że człowiek rozróżnia 5 smaków: gorzki, słodki, kwaśny, słony i umami. Chociaż niektórzy naukowcy proponują tę listę rozszerzyć, np. o smak kwasów tłuszczowych.

Znaczenie wyczuwania poszczególnych smaków wybiega daleko poza odczuwanie przyjemności jedzenia. Uważa się, że np. smaki słony, słodki i umami pozwalają wyczuć potrzebne organizmowi składniki odżywcze, ale unikamy ich nadmiernych stężeń. Smaki kwaśny i gorzki mają chronić przed szkodliwymi związkami.

Za odczuwanie smaku odpowiadają kubki smakowe – receptory rozmieszczone na języku, podniebieniu, gardle, przełyku i nagłośni – które są połączone z ośrodkiem smaku w mózgu. Dlatego zaburzenia smaku mogą wynikać zarówno ze zmian w obrębie ust i górnych dróg oddechowych, jak i mózgu. 

Posmak krwi w ustach – objawy

Odczuwanie posmaku krwi w ustach jest rodzajem zaburzenia smaku. Może trwać krótko i pojawiać się tylko czasami, ale może też występować długotrwałe i wymagać leczenia. Posmak krwi w ustach określany jest często jako gorzki posmak, smak metaliczny, żelaza, słodkawy, dziwny posmak.

W większości przypadków objaw ten nie jest groźny i nie świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem. Jednak długotrwałe odczuwanie smaku krwi może przyczynić się do utraty apetytu, niedożywienia, zaburzeń nastroju i depresji. Czasami problem może wynikać z poważnych chorób. Dlatego lepiej go nie bagatelizować.

Infekcje a posmak krwi w ustach

Za odczuwanie smaku krwi w ustach mogą odpowiadać infekcje w obrębie nosa, zatok oraz jamy ustnej. Zaburzenia węchu spowodowane chorobą wpływają na zmysł smaku. Możesz mieć dziwny posmak, jeśli masz alergię, zapalenie zatok, przeziębienie i inne choroby górnych dróg oddechowych.

Po wyleczeniu zakażenia, problem powinien ustąpić. Sprawdź stan zębów i dziąseł u stomatologa. Dbanie o uzębienie oraz regularna higiena jamy ustnej mogą wyeliminować zmiany smaku.

Przeczytaj więcej: zapalenie dziąseł

Leczenie a posmak krwi w ustach

Zaburzenie odczuwania smaku może być skutkiem ubocznym niektórych metod leczenia. Do leków, które mogą powodować posmak krwi w ustach, należą: antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, lit, niektóre witaminy i suplementy (np. żelazo, wapń), leki na nadciśnienie, osteoporozę, dnę moczanową oraz jaskrę. Do zmiany smaku mogą się przyczynić chemioterapia i radioterapia w obrębie głowy i szyi.

Dolegliwość powinna ustąpić po zaprzestaniu leczenia. Aby poprawić smak, stosuj intensywne przyprawy, np. imbir. Według badań posmakowi krwi w ustach przy leczeniu onkologicznym zapobiegają witamina D oraz cynk. Niedobory tych składników przy leczeniu mogą przyczyniać się do odczuwania posmaku krwi w ustach. 

Problemy żołądkowe a posmak krwi w ustach

Posmak krwi w ustach lub odczucie gorzkiego smaku pojawiają się u osób z refluksem, nadkwasotą oraz wrzodami żołądka. Leczenie tych chorób oraz właściwe zasady odżywania, powinny usunąć problem. Jeśli podejrzewasz wrzody żołądka, zgłoś się do lekarza, ponieważ konieczne jest w tym przypadku przyjmowanie antybiotyku.  

Zaburzenia neurologiczne a posmak krwi

Kubki smakowe są połączone nerwami z mózgiem. Jeśli region mózgu odpowiedzialny za zmysł smaku nie działa prawidłowo, może dojść do odczuwania dziwnych smaków. Z tego powodu wszelkie urazy czy choroby ośrodkowego układu nerwowego (np. udar) to możliwa przyczyna dolegliwości.

Do zaburzeń smaku, w tym posmaku krwi w ustach, może dochodzić wskutek zmian neurologicznych postępujących z wiekiem. U osób z demencją problemy mogą pojawić się wcześniej. 

Ciąża a posmak krwi w ustach

W czasie ciąży kubki smakowe mają zwiększoną wrażliwość. Jest to na szczęście stan przejściowy. Niektóre kobiety odczuwają apetyt na konkretne produkty, ale mogą też silniej wyczuwać konkretny smak, np. metaliczny posmak w ustach. Naukowcy uważają, że zmiany smaku są najbardziej dokuczliwe w I trymestrze ciąży. Posmak krwi w ustach w czasie ciąży może też być skutkiem ubocznym przyjmowanych suplementów lub leków. Po ich odstawieniu, dolegliwość powinna zniknąć. Nie należy odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem. 

Sposoby na posmak krwi w ustach

Jeśli odczuwanie dziwnego smaku wynika z choroby czy przyjmowanych leków, należy problem przedstawić lekarzowi. W innych przypadkach, aby zapobiegać posmakowi krwi w ustach, spróbuj:

 • picia dużej ilości płynów, by zapewnić organizmowi nawodnienie - możesz pić wodę, ale smak mogą też poprawić herbaty ziołowe,
 • żucia gumy miętowej bez cukru,
 • stosowania różnych intensywnych przypraw,
 • zrezygnowania z metalowych sztućców i naczyń,
 • unikania palenia papierosów,
 • mycia zębów po posiłkach i płukania płynem do ust.

Czytaj także:
Suchość w ustach jest nie tylko objawem odwodnienia
Nieprzyjemny zapach z ust: przyczyny i leczenie
Utrata smaku przy koronawirusie. Nadal występuje, lecz rzadziej. Jakie objawy COVID-19 dominują?
Jak odzyskać węch po COVID-19? Trening węchu, zioła, leki
Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki z ropy? Oto kilka porad
Co to są kamienie migdałkowe? Przyczyny i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA