Kiedy się operuje?
Operacji wymaga każdy poważny uraz głowy, w którym dochodzi do sączenia się jasnego płynu przez nos lub ucho. Jest to płyn mózgowo- rdzeniowy, który świadczy o rozerwaniu opon. Operację naprawczą przeprowadzają wówczas neurochirurdzy z częstym udziałem laryngologów. Zabieg laryngologiczny stosuje się przy uszkodzeniu nerwu twarzowego (porażenie połowy twarzy, opadanie kącika ust) czy gdy w ranie twarzy obecne jest ciało obce. Operacje takie stosuje się również w mniej ostrych stanach przebiegających z opóźnieniem objawów lub obecnym zakażeniem miejscowym w okresie okołourazowym. Jeśli urazowi towarzyszy złamanie kości z ich przemieszczeniem, niezbędna będzie również operacja.
Przeczytaj: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?
Złamany nos
Najczęściej dochodzi do urazów nosa, szczególnie do jego złamania. Silne złamanie może wymagać interwencji chirurgicznej, szczególnie jeśli pojawiło się powietrze pod skórą, masywne krwawienie lub zaburzenia widzenia. Oprócz nastawiania w znieczuleniu niezbędna może się okazać operacja i chirurgiczne nastawienie kości oraz zatamowanie krwawienia.
Chirurgiczne opanowanie krwawienia z nosa
Każdy człowiek doznał w swoim życiu krwawienia z nosa, jako że bardzo dobrze ukrwiona śluzówka łatwo ulega małym urazom. Jeśli dojdzie natomiast do dużego urazu i zwykłe pochylanie głowy do przodu z obłożeniem lodem nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem. Konieczne może być zastosowanie tamponady tylnej, a w rzadkich przypadkach operacji z podwiązaniem tętnic.
Polecamy: Na czym polega korekcja przegrody nosa?
Typy urazów ucha
Do urazów ucha dochodzi zarówno w mechanizmie uderzenia jak i ciśnieniowym. Oprócz złamania kości otaczających przewód słuchowy oraz krwiaków dojść może również do urazu akustycznego (wybuch petard) czy związanego ze zmianami ciśnienia (nurkowanie).
W razie zaistnienia poważniejszych patologii lekarz może zadecydować o postępowaniu operacyjnym.
Jak z bicza strzelił
Choroba świateł drogowych, czyli uraz "typu whiplash" gdy dojdzie do urazu dróg oddechowych jest stanem zagrożenia życia. Wówczas operacyjnie udrażnia się drogi oddechowe poprzez wykonanie tracheostomii.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!