Co mają wspólnego skrzela i guz szyi?

Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia
Zwykle uwidacznia się na bocznej powierzchni szyi w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości. Pojawienie się jej poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych. O jakiej zmianie jest mowa?
/ 24.07.2011 16:00
Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia

Pamiątka z okresu zarodkowego

Torbiel skrzelopochodna jest to wada rozwojowa powstająca w wyniku nieprawidłowego zamknięcia się kieszonek skrzelowych podczas rozwoju embrionalnego. Jest ona pozostałością łuków skrzelowych, odpowiedzialnych za rozwój skrzel u ryb i płazów. Natomiast u zarodka ludzkiego z łuków skrzelowych wykształcają się struktury głowy, szyi i klatki piersiowej. Lokalizacja torbieli jest uzależniona od tego, z której kieszonki skrzelowej się wywodzi. Torbiel boczna szyi powstaje z pozostałości I lub II łuku skrzelowego. Lokalizuje się na bocznej powierzchni szyi, tuż pod kątem żuchwy lub niżej, w okolicy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zwykle jest pojedyncza, rzadko występuje obustronnie.

Przeczytaj: Wyczułeś guz na szyi - i co dalej?

Objawy torbieli

Torbiel boczna szyi jest zmianą wrodzoną, ale może nie dawać objawów aż do okresu wczesnej dorosłości. Wyczuwalny może być jedynie niebolesny, ruchomy guz. Dolegliwości związane z obecnością torbieli bocznej szyi pojawiają się zwykle przy okazji infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjent skarży się wówczas na ból i gorączkę. Guz wyraźnie się powiększa a skóra nad nim jest zaczerwieniona. W sytuacji pęknięcia torbieli na powierzchnię skóry lub do gardła wydobywa się treść ropna. Dotykanie guza jest bolesne.

Badania dodatkowe

Przydanym badaniem wykonywanym w celu określenia charakteru guza jest USG. Tomografię komputerową szyi wykonuje się zwykle przed planowaną operacją w celu określenia stosunku torbieli do struktur sąsiednich. Biopsja cienkoigłowa jest pomocna w różnicowaniu torbieli bocznej szyi i guza o złośliwym charakterze. W przypadku torbieli szyi zawsze należy wykluczyć możliwość torbielowatych przerzutów do węzłów chłonnych. Gdy wewnątrz cysty obecna jest ropna wydzielina, można również wykonać posiew z pobranego materiału i antybiogram.

Polecamy: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?

Sposób leczenia

W przypadku zakażonej torbieli wskazane jest leczenie antybiotykiem. Nacięcie cysty i drenaż wykonuje się, kiedy wytworzył się ropień. Ostateczną operację torbieli bocznej szyi wykonuje się po ustąpieniu objawów ostrej infekcji. Polega ona na doszczętnym wycięciu torbielowatej zmiany. W sytuacji, gdy zmiana nie została usunięta doszczętnie, może dochodzić do nawrotów. Nieleczona torbiel skrzelopochodna jest podatna na nawracające infekcje.

Tworzące się w związku z zakażeniami ropnie mogą prowadzić do powstawania blizn.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA