Struktury anatomiczne objęte leczeniem
Chirurgia otorynolaryngologiczna w obrębie głowy i szyi zezwala na leczenie chorób w obrębie wielu struktur. Oprócz terapii zatok, jamy nosowej i gardła dotyczy również krtani, migdałków oraz uszu. Narządy te będąc powiązane ze sobą funkcjonalnie charakteryzują się bogatym utkaniem śluzowym, którego zapalenia oraz polipy, zmiany rozrostowe i atroficzne wymagają różnorodnego podejścia terapeutycznego.
By wyleczyć zaburzenia
W ramach otorynolaryngologii prowadzi się wiele procedur, które umożliwiać mają terapię różnych schorzeń. W obrębie zatok pomagają w rozwiązywaniu problematycznych przewlekłych zapaleń, które powodowane mogą być przez polipy czy inne zmiany. Ropnie w obrębie gardła czy migdałków oraz nadmierne rozrastanie się migdałków powodują znaczne objawy, szczególnie u dzieci. Problemy z oddychaniem, bezdech senny i chrapanie wymaga często zabiegów korekcyjnych w obrębie przegrody nosa i podniebienia miękkiego. Chirurgia ucha natomiast nastawiona jest na leczenie niedosłuchu, głuchoty oraz zawrotów głowy czy innych zmian.
Przeczytaj: Kiedy operacja migdałków jest konieczna?
Chirurgia w leczeniu nowotworów
Niestety okolica głowy i szyi pozostaje kolebką wielu rodzaju nowotworów, z których większość jest niestety bardzo złośliwa. Silnym i łatwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest palenie tytoniu. Chirurgia w przypadku tych schorzeń jest uzupełniana radioterapią a gdy postęp choroby uniemożliwia skuteczne leczenie- również chemioterapią.
Rozpoznanie w pierwszej kolejności
Kolejnym wykorzystaniem zabiegów jest diagnostyka inwazyjna. Szeroko rozbudowująca się endoskopia z wykorzystaniem najnowszych technik i materiałów zezwala na precyzyjne i bezpieczne dla pacjenta obejrzenie patologicznych struktur i pobranie materiałów do badań mikroskopowych.
Polecamy: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?
Operacje u dzieci
Zupełnie inną specyfikę mają zabiegi pediatryczne. Zaburzenia rozwoju poszczególnych struktur w obrębie głowy i szyi mogą doprowadzić do nie rozwinięcia się chociażby uszu czy krtani. Przeprowadza się zarówno operacje, które mają na celu zatuszowanie defektów kosmetycznych jak i funkcjonalne przywrócenie sprawności.
Szczególnie u dzieci ważne jest usunięcie powiększonych migdałków oraz korekcje wad wymowy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!