Powikłania kataru u dzieci fot. Fotolia

Powikłania kataru u dzieci (2 groźne choroby)

Wydaje ci się, że katar u dziecka to tylko niegroźna dolegliwość? Nic podobnego! U maluchów nieleczony może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób...
Marta Wilczkowska / 04.03.2019 10:30
Powikłania kataru u dzieci fot. Fotolia

Czy tak błaha dolegliwość jaką jest katar może być niebezpieczna dla małego dziecka? Okazuje się, że tak, chociaż nam, dorosłym, wydaje się to dziwne. Sprawdź, jakie mogą być powikłania nieleczonego kataru u niemowlaka i małego dziecka.

Zapalenie ucha środkowego

To jedna z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Szczyt zachorowań na tę chorobę przypada między 6. a 18. miesiącem życia. To nie wszystko: zapalenie ucha środkowego także może grozić niebezpiecznymi powikłaniami, m.in:

  • ostrym zapaleniem wyrostka sutkowego,
  • niedowładem,
  • porażeniem nerwu twarzowego,
  • zapaleniem błędnika,
  • wysiękowym zapaleniem ucha, często prowadzącym do niedosłuchu u dzieci.

Leczenie zależy od jego fazy, nasilenia i stanu ogólnego. Możliwość antybiotykoterapii znacznie zmniejszyła liczbę powikłań, ale nie zmienia to faktu, że są one bardzo groźne. Sprawdź też, jak rozpoznać objawy zapalenia ucha środkowego u dzieci.

Zapalenie zatok u dzieci

Ze względu na dopiero rozwijające się zatoki szczękowe, u niemowląt i dzieci do 3. roku życia choroba ta najczęściej dotyczy zatok sitowych. Zatoki przynosowe niemowląt i małych dzieci nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to powszechny problem wieku dziecięcego, stanowi bowiem 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych. Warto zwracać uwagę już na pierwsze objawy zapalenia zatok u dzieci, bo powikłania mogą być bardzo groźne. Wśród nich wymienia się:

  • ropień podokostnowy,
  • zapalenie tkanek miękkich,
  • ropień oczodołu,
  • zapalenie opon mózgowych
  • ropień mózgu.

Z tego względu nie można bagatelizować objawów zapalenia zatok i zwlekać z wizytą u lekarza.

Jak ochronić dziecko przed powikłaniami kataru?

Aby ustrzec dziecko przed  powikłaniami, musimy pamiętać o usuwaniu wydzieliny z małego noska. Z tego względu odciągacz kataru jest urządzeniem niezbędnym, które powinno znaleźć się w każdym domu.

Ważnym punktem w profilaktyce kataru u dziecka jest również nawilżanie noska solą fizjologiczną lub wodą morską oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa malec.

Więcej o katarze u dzieci:
Jak udrożnić zakatarzony nosek malucha?
Czy każdy dziecięcy katar wymaga leczenia?
Jak leczyć katar sienny u dziecka?

Na podstawie materiałów prasowych Katarek Plus.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/17.05.2017 08:21
A my mamy w domu taki aspiratorek! haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html Dzięki niemu szybko radzimy sobie z katarkiem i zalegającą wydzielną!
/27.08.2015 18:08
Mojemu maluszkowi ściągałam katar aspiratorem podpinanym do odkurzacza, do tego stosowałam wodę morską i wystarczyło. Jednak ostatnio w ogóle nie pozwolił mi zbliżyć się do noska, różne podchody robiłam i nic aż w końcu pojawił się mokry kaszel, gorączka i rozwinęło się zapalenie oskrzeli. Musiałam mu podać antybiotyk i leki przeciwgorączkowe u nas sprawdza się milifen – ibuprofen w syropku, wypróbowany przy 3-dniówce. Potem przez miesiąc miał wodniste kupki po 3-4 dziennie pomimo że dawałam mu probiotyk. Teraz już umie smarkać w chusteczkę więc może nie będzie problemów.
/31.07.2015 22:38
My mieliśmy ten sam problem u każdego dziecka ale się wyleczyło. Starsze trafiło do logopedy bo miało nawet problem z wymową. Polecam Panią Agnieszkę , rewelacja - tu są jej filmy na YouTube "logopedia z aga " wpisać w na youtube
POKAŻ KOMENTARZE (3)