1
z
5
Praktyczne porady na żylaki – galeria
Jestem kobietą, więc... Jak sprawdzić, czy jesteś narażona na żylaki? Płeć żeńska to pierwszy czynnik ryzyka. Niestety panie są narażone na liczniejsze zmiany hormonalne niż mężczyźni, a te sprzyjają powstawaniu żylaków. Nie bez znaczenia jest również ilość ciąż. Ryzyko związane z płcią wyrównuje się jednak po 65. roku życia. Żylaki możemy również „dostać” w spadku, jako skłonność dziedziczną – jeśli nasza mama lub babcia też je miała. Ryzyko rozwoju żylaków wzrasta też, jeśli nie uprawiasz sportu i mało się ruszasz, dużo stoisz lub prowadzisz siedzący tryb życia, nie dbasz o zdrową dietę.
2
z
5
Praktyczne porady na żylaki – galeria
Ubiór też ma znaczenie. Żylaki nie lubią ciasnego obuwia i stroju. Zapomnij o tej partii swojej garderoby, która uciska nogi w jednym miejscu. Odpadają wszelkie skarpetki, podkolanówki i rajstopy, które zostawiają na skórze głęboki, odciśnięty ślad. Zrezygnuj z obcisłych spodni. Buty także nie powinny uciskać – wybierz wygodne obuwie, z miejscem na palce. Obcasy? Tak do 5 cm… Żyły nie lubią zbyt ciepłych temperatur, a więc powinnaś odpocząć od gorących kąpiel, sauny, solarium, depilacji gorącym woskiem i plażowania. Jeśli palisz, najlepiej rzuć nałóg, pomoże nie tylko na żylaki…
3
z
5
Praktyczne porady na żylaki – galeria
Przebieraj nogami! Aby krew krążyła w nas zdrowo, musimy się ruszać. Ruszaj więc nogami, kiedy tylko możesz. Jeśli pracujesz przy biurku, co jakiś czas (np. co godzinę lub dwie) wstawaj od niego, rozprostuj nogi, zrób krótki spacer. Siedząc, napinaj mięśnie, unikaj krzyżowania i podwijania nóg i zakładania nogi na nogę. Jeśli pracujesz na stojąco, przejdź się od czasu do czasu, zorganizuj krzesło, na którym będziesz mogła odpocząć. Wiosna w pełni, przejedź się więc na rowerze, pobiegaj, idź na basen czy zajęcia sportowe. Twoje nogi będą Ci wdzięczne!
4
z
5
Praktyczne porady na żylaki – galeria
Kiedy zgłosić się z żylakami do lekarza? Przebarwienia i zmiany skórne to alarmujący sygnał. Brązowe, sine, niebieskawe – gdy tylko pojawią się na Twoich nogach, najlepiej wybrać się do lekarza. Na spokojnie i z głową – właśnie Po to, żeby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych problemów w przyszłości, takich jak np. owrzodzenia. Jeśli odczuwasz ból, a zwłaszcza nagły ból łydki – nie zwlekaj dłużej z wizytą. Taki ból może być sygnałem, że masz zakrzepicę żył głębokich. Specjalistą od żylaków jest chirurg – dokładniej chirurg naczyniowy (specjalista od chorób żył to flebolog). Warto też odwiedzić ginekologa (zwłaszcza jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną), żeby wykluczyć zaburzenie przepływu krwi, które skutkuje żylakami, spowodowane przez guza jajnika lub macicy. Zawsze warto wiedzieć jak najwięcej i spać spokojnie!
5
z
5
Praktyczne porady na żylaki – galeria
Żylak, czyli co? Żylaki to objaw choroby zwanej przewlekłą niewydolnością żylną. Są to rozszerzone, poskręcane, niebieskawe żyły, widoczne pod skórą. W terminologii medycznej żylak oznacza nieodwracalną zmianę w żyle, a dokładniej w jej ściance. Jest to związane z ciśnieniem przepływającej przez nią krwi. Żylaki zwykle zauważamy na nogach, gdzie mogą przyjmować z początku postać teleangiektazji, czyli tzw. pajączków. Istnieją też żylaki umiejscowione głębiej, nie tuż pod skórą. Tak czy inaczej żylakami trzeba się zająć, ponieważ inaczej mogą doprowadzić do obrzęków, zmian skórnych, a nawet owrzodzeń. Żylaki są tylko objawem innej choroby i powinny nas skłonić do jej zdiagnozowania.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!