Zaledwie co setne stanowisko pracy w polskich biurach jest odpowiednio przystosowane do tego, by chronić zdrowie pracowników. Efekt? Uporczywe bóle kręgosłupa i problemy ze wzrokiem prawie u wszystkich. Sprawdź, jak o siebie zadbać!
Opublikowane niedawno wyniki ankiety Ergotest.pl nie pozostawiają jednak złudzeń – długotrwałe siedzenie przy komputerze jest przyczyną rozlicznych kłopotów zdrowotnych. Przedstawiamy zatem najczęstsze problemy zdrowotne związane z pracą przy komputerze, sposoby zapobiegania im oraz najlepsze metody terapii.
Jak prawidłowo siedzieć i ustawić sprzęt?
1. Monitor
Najlepszy dla wzroku jest monitor ciekłokrystaliczny (jeśli masz tradycyjny, kup specjalny filtr).
- Idealna odległość ekranu od oczu to 40–75 cm.
- Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku.
- Ekran nie powinien stać na wprost okna – należy ustawić go bokiem, w odległości co najmniej metra.
2. Klawiatura
Są już takie, które można dopasować do sposobu korzystania z nich przez konkretnego użytkownika.
- Powinna być ustawiona ok. 10–15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki.
- By chronić nadgarstki, warto położyć przed nią specjalną podkładkę.
3. Fotel
Lekarze polecają krzesła z regulacją wysokości i kąta nachylenia oparcia.
- Siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym.
- Oparcie należy dopasować do kształtu pleców (powinno być lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa).
4. Biurko
Rzadko mają regulację wysokości, ale warto poszukać właśnie takiego.
- Najlepiej, by blat znajdował się na wysokości łokci osoby pracującej.
- Biurko powinno być na tyle szerokie, by móc umieścić monitor w odpowiedniej odległości na wprost oczu. Jeśli nie, trzeba dokupić przystawkę.
Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, brak ruchu w ciągu dnia i niedostosowanie stanowiska pracy do swoich potrzeb sprawiają, że stajemy się narażeni na ból oraz zwyrodnienia stawów i wady postawy. Dlatego właśnie prawidłowa postawa przy komputerze jest tak istotna.
Czytaj także:
Skuteczny sposób na bóle pleców
Czy grozi ci zwyrodnienie stawów?
3 sposoby, jak zadbać o kręgosłup na co dzień
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!