Profilaktyka raka szyjki macicy - podstawowe badania

Profilaktyka raka szyjki macicy fot. Fotolia
Sprawdź, jak uchronić się przed chorobą!
10.11.2014 09:40
Profilaktyka raka szyjki macicy fot. Fotolia
Już tylko do końca listopada trwa II etap Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej sieci laboratoriów Diagnostyka „Jestem Kobietą i dbam o partnera”. Troszcząc się o zdrowie najbliższych kobiety nie powinny jednak zapominać o własnym zdrowiu. Zachęcamy do przeprowadzanie profilaktycznych badań, umożliwiających wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to drugi, po raku piersi, najczęściej diagnozowany u kobiet nowotwór. Niestety, ze względu na zbyt późną diagnozę, połowy z chorych nie udaje się wyleczyć. Dlatego w kalendarzu badań każdej kobiety jednym z podstawowych badań powinna być cytologia ginekologiczna, pozwalająca na wykrycie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy.

Jak się chronić?

W zależności od wieku kobiety i rozpoznania, cytologia powinna być wykonywana wg kalendarza zabezpieczającego przed rozwinięciem się procesu nowotworowego. Może to być:
  • tradycyjna cytologia finansowana przez NFZ;
  • lub nowocześniejsza i czulsza cytologia płynna (LBC), która jest dokładniejsza w rozpoznawaniu raka szyjki macicy, zarówno w wykrywaniu stanów przedrakowych jak i samych komórek rakowych. Ogromną zaletą techniki LBC jest możliwość wykonania dodatkowych badań diagnostycznych z tej samej próbki. Wykluczenie zakażenia HPV czy Chlamydią trachomatis jest bardzo istotne prognostycznie. Badania dowiodły, że infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV jest warunkiem niezbędnym do powstania raka szyjki macicy. Aż 95,6% przypadków tej choroby wywołanych jest zakażeniem wysokoonkogennymi typami wirusa HPV. Kobiety zarażone wirusem HPV są szczególnie narażone na zachorowanie na raka. Zdiagnozowanie infekcji HPV daje jasną informację, że pacjentka należy do grupy ryzyka i powinna bardziej o siebie dbać, tzn. częściej odwiedzać ginekologa i bardzo uważnie przestrzegać terminów badań cytologicznych.

Głos genów

U kobiet, u których w rodzinie wystąpił rak piersi i rak jajnika można wykonać badanie w kierunku BRCA1. Ta mutacja w genie zwiększa ryzyko zachorowania na te nowotwory. Natomiast proste badanie kału na krew utajoną, które należy wykonywać co roku po osiągnięciu 50 roku życia, pomaga w wykryciu nowotworów przewodu pokarmowego.

Troszczysz się nie tylko o swoje zdrowie, ale dbasz również o zdrowie swojego partnera? Wejdź na www.kobieta.diagnostyka.pl, wypełnij formularz, napisz dlaczego o niego dbasz i wygraj wspaniałe nagrody! Czeka tam również zniżkowy kupon na "męskie" badania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!