Profilaktyka suchego oka

Łzy są substancją pokrywającą powierzchnię oka cienką warstwą określaną jako film łzowy. Film łzowy obejmuje trzy warstwy czyli lipidową, wodną i mucynową. Łzy jak grochy leją się gdy zdarzyła się tragedia lub pojawiła wielka radość. Wiele osób myśli, że łzy potrzebne są tylko do ukazania emocji.
/ 15.04.2013 07:47

Łzy są substancją pokrywającą powierzchnię oka cienką warstwą określaną jako film łzowy. Film łzowy obejmuje trzy warstwy czyli lipidową, wodną i mucynową. Łzy jak grochy leją się gdy zdarzyła się tragedia lub pojawiła wielka radość. Wiele osób myśli, że łzy potrzebne są tylko do ukazania emocji. Jednak łzy oprócz tego, że obrazują uczucia mają również inne ważne zadania. Łzy zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu oka i umożliwiają swobodne mruganie powiek. Łzy mają właściwości bakteriobójcze a więc ochraniają organizm przed wtargnięciem bakterii. Łzy zawierają prolaktynę, hormon którego wydzielanie związane jest ze stresem. Dlatego nierzadko płaczemy gdy spotykamy się z sytuacją stresową. Gdy zaczyna brakować łez dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka. Czy grozi ci „suche oko”? Jeśli tak zastosuj zasady, które pozwolą ci ustrzec się przed niedoborem łez.

Profilaktyka suchego oka

Fot. Depositphotos

Główną przyczyną choroby jest rzadkie mruganie powiekami. Dlatego schorzenie częściej pojawia się u osób, które uwielbiają czytać wszystko co można czytać, spędzać czas przed komputerem lub być kierowcą. Wszystkie wymienione czynności wymagają intensywnego skupienia wzroku.

Przebywanie w pomieszczeniach, w których jest klimatyzacja oraz rozchodzi się woń dymu papierosowego również sprzyja zespołowi suchego oka. Negatywnie na produkcję łez mogą wpływać leki hormonalne i uspokajające.

Zespół suchego oka również zagraża kobietom w okresie menopauzy (zmiany hormonalne mają negatywny wpływ) oraz starszym osobom, ponieważ z wiekiem maleje produkcja łez.
Brak łez zagraża diabetykom oraz osobom, które niezbyt umiejętnie radzą sobie w sytuacjach stresowych.

Każda osoba, która stosuje dietę ubogą w witaminy A, K, C i z grupy B nie powinna być zaskoczona, gdy pewnego dnia nie będzie mogła zapłakać.
Większe ryzyko zespołu suchego oka występuje o osób, które zamiast okularów noszą szkła kontaktowe.

Poznaj objawy zespołu suchego oka:

  • opuchnięte powieki,
  • świąd oczu,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie oczu,
  • uczucie piasku w oczach,
  • bolesne mruganie powiekami.

Nie zabraknie ci łez jeśli będziesz:

  • Robić przerwy podczas pracy przy komputerze, oglądania telewizji lub czytania książki,
  • Często mrugać powiekami- to doskonałe ćwiczenie mięśni gałki ocznej,
  • Stosować dietę bogatą witaminy. Często spożywać marchewkę, dynię oraz wątróbkę.
  • Unikać dymu tytoniowego,
  • Przyjmować odpowiednią ilość płynów. Woda nawilża cały twój organizm a więc również twoje oczy.
  • Używać okularów zamiast soczewek kontaktowych,
  • Stosować okłady z herbaty lub świetlika gdy twoje oczy będą zmęczone.                                 2g świetlika zalej 100ml wrzącej wody. Pozostaw na 10 minut. Jałowy gazik zwilż naparem i przyłóż kilkakrotnie na powieki. Czynność powtórz trzy razy dziennie. Za każdym razem przygotuj świeży napar.

Jeśli podejrzewasz, że rozwija się u ciebie zespół suchego oka koniecznie skonsultuj się z okulistą. Lekarz po wykonaniu testu Schirmera może potwierdzić twoje przypuszczenia. Test Schirmera służy ocenie wydzielania wodnej składowej filmu łzowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA