W cyklu miesiączkowym poziom prolaktyny rośnie w pierwszej połowie cyklu, w drugiej zaś spada.
Stężenie prolaktyny zmienia się także w codziennych sytuacjach. Rośnie np. po zjedzeniu posiłku, gdy jesteś bardzo zmęczona oraz podczas uprawiania seksu.
Objawy nadmiaru
Zbyt wysoki poziom prolaktyny często jest przyczyną zaburzenia cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem miesiączki stają się coraz bardziej skąpe, aż mogą w ogóle zaniknąć. Cykle bywają bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). W dodatku na skórze pojawiają się wypryski i przybierasz na wadze, mimo że apetyt masz w normie.
Wizyta u specjalisty
Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny, zgłoś się do ginekologa, najlepiej endokrynologa. Specjalista skieruje cię na badania poziomu prolaktyny we krwi.
Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny. Najczęściej podaje się leki (np. Bromergon, Norprolac, Dostinex), które także działają na gruczolaka przysadki.
Jak odczytywać wyniki badania:
5-25 ng/ml: stężenie w normie
powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki mózgowej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!