Przebarwienia na skórze, czyli czym są plamy starcze?

Przebarwienia skóry mogą być efektem chorób endokrynologicznych – choroby tarczycy, niedoczynność nadnerczy /fot. Fotolia fot. Fotolia
Zmiany skórne, ciemne plamki na twarzy i dłoniach, pojawiające się wraz z wiekiem mogą budzić niepokój lub niezadowolenie, gdyż zazwyczaj pojawiają się na skórze odsłoniętej. Skąd się biorą przebarwienia skóry w tym wieku? Czym są tzw. plamy starcze?
/ 22.11.2011 13:43
Przebarwienia skóry mogą być efektem chorób endokrynologicznych – choroby tarczycy, niedoczynność nadnerczy /fot. Fotolia fot. Fotolia

Przykra prawda o słońcu

Niestety powstawanie przebarwień na skórze ma związek ze światłem słonecznym, zawierającym promieniowanie UV. Częste opalanie, także na solarium przyczynia się do powstawania brązowych przebarwień na skórze twarzy, dekoltu i rąk.

Jak wyglądają plamy starcze?

Plamy starcze (soczewicowate) są zazwyczaj niewielkie i dobrze odgraniczone od otaczającej skóry. Ich kolor bywa różny – od jasnobrązowego do niemal czarnego. W miarę upływu czasu może ich przybywać. Także ich obwód może się zwiększać, a zabarwienie przybierać na intensywności. Jest to efekt nadprodukcji i gromadzenia się melaniny w komórkach skóry w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe.

Czytaj też: Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?

Kiedy pojawiają się plamy starcze i jak się ich ustrzec?

Przebarwienia skóry mogą być zauważone nawet u ludzi młodych (poniżej 30. roku życia). Jest to pochodną narażenia na promienie UV.

Aby ustrzec się plam starczych należy stosować kremy i emulsje z filtrami UV i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w lecie w godzinach od 12 do 16. Należy podkreślić, że kupno kremu z filtrem 5 czy 10 jest zupełnie bezcelowe. Warunki dużego nasłonecznienie wymagają filtra od 20 wzwyż. Najbardziej powinni uważać wczasowicze nad akwenami wodnymi oraz wysoko w górach – także zimą. Śnieg bardzo dobrze odbija promienie UV!

Polecamy: Plamy na skórze – jak usunąć przebarwienia?

Czy plamy starcze mogą być groźne?

Nie, pod warunkiem, że faktycznie są to plamy starcze. Przebarwienia skóry mogą być efektem chorób endokrynologicznych – choroby tarczycy, niedoczynność nadnerczy. Pojawiają się także u kobiet w okresie ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz w okresie okołomenopauzalnym. Spotykamy je również w niewydolności wątroby. Czasem przebarwienia mogą być nieprawidłową odpowiedzią na stosowane leki.

Pamiętajmy! Każda nowo powstała plamka, która rośnie, ma nieregularny kształt, przybiera kolor czarny bądź czerwonym, swędzi lub boli wymaga wizyty u dermatologa. To może być bowiem czerniak.

Leczenie

Optymalne wydaje się pozostawienie plamek starczych w spokoju. Tak czy inaczej wiele osób decyduje się je jednak usunąć, zwłaszcza te najbardziej widoczne. Do wyboru jest kilka metod – laseroterapia, fototerapia, krioterapia, mikrodermoabrazja. Z drugiej strony można stosować kremy i emulsje zawierające, m.in. hydrochinon, tretinoinę, kwas kojowy. Ich skuteczność jest niestety kwestią indywidualną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA