Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które zapobiegają niepożądanym procesom utleniania. Dlaczego stanowią istotny element diety? To proste: podstawowym powodem starzenia się oraz uszkodzeń komórek jest właśnie proces utleniania.
Wszystko, co może spowolnić ten proces, zmniejszając efektywnie ilość obumierających komórek sprawia, że jesteśmy zdrowsi oraz spowalnia proces starzenia.
Należy jednak zaznaczyć, że przeciwutleniacze działają na poziomie pojedynczych komórek, dlatego też trudno zauważyć efekty ich działania. To z kolei kusi różnego rodzaju „magików” do sprzedawania przeciwutleniaczy jako „leku na wszystko”. Poniżej zamieszczam krótką listę dotyczącą działania przeciwutleniaczy.
Przeciwutleniacze w naszej diecie:
- spowalniają proces starzenia lub czynią go łagodniejszym,
- działają korzystnie na system odpornościowy,
- zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej, katarakcie i niektórym problemom ze wzrokiem.
Ich działanie może:
- zapobiegać uszkodzeniom DNA,
- redukować zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi.
Zdecydowanie nie mogą:
- zmniejszać masy ciała – nieważne jak wiele przyjmiesz przeciwutleniaczy,
- być brane w wielkich ilościach jako suplementy diety.
Jest wiele aspektów dotyczących ich składu, których nie rozumiemy. Część z nich opuszcza ciało stosunkowo szybko, część przechodzi w inne przeciwutleniacze, a jeszcze inne mogą zmieniać efekty działania insuliny – nie ma pewności dlaczego. W skrócie, przeciwutleniacze mogą być miłym dodatkiem do diety, ale nie są cudownymi tabletkami leczącymi wszelkie dolegliwości.
Hanna Rutkowska
źródło: artykuly.com.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!