Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, diagnoza, leczenie

przepuklina rozworu przełykowego fot. Adobe Stock
Przepuklina rozworu przełykowego dotyka głównie osoby starsze i otyłe, palące tytoń oraz poddane długotrwałemu stresowi. Powoduje ból, zgagę i chrypę.
Ewa Cwil / 10.01.2020 19:18
przepuklina rozworu przełykowego fot. Adobe Stock

Przepuklina rozworu przełykowego jest chorobą układu pokarmowego, w wyniku którego fragment żołądka zostaje przeniesiony do klatki piersiowej. Do objawów jej wystąpienia zaliczamy między innymi ból, chrypkę i zgagę.

Przepuklina rozworu przełykowego:

Przyczyny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego może zostać spowodowana wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej wywołanym na przykład kichnięciem czy wymiotami. Stan przepony jest również bardzo ważny w tej kwestii, ponieważ to właśnie przepona powstrzymuje żołądek przed przemieszczeniem w stronę klatki piersiowej. Jej rozluźnienie lub osłabienie może prowadzić do wystąpienia przepukliny rozworu przełykowego.

Do choroby może dojść także w wyniku:

Czynnikami ryzyka są wiek powyżej 50 lat oraz palenie papierosów. Najczęściej (80 proc. przypadków) diagnozuje się przepuklinę wślizgową. Przełyk swobodnie może poruszać się w otworze przepony, a górna część żołądka przedostaje się przez ten otwór do klatki piersiowej.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Osoba z tą dolegliwością może mieć problemy z przełykaniem. Często pojawiają się też wymioty i bóle w klatce piersiowej. Po posiłku (około godziny) kwas żołądkowy może cofnąć się do przełyku, co w rezultacie podrażnia jego błonę śluzową wywołując zgagę , a nawet stan zapalny.

Niektóre objawy mogą zostać niesłusznie uznane za objaw innej choroby czy dolegliwości. Przykładem takich objawów są ucisk oraz pieczenie w klatce piersiowej w okolicy serca, pocenie czy duszności.

Diagnozowanie przepukliny rozworu przełykowego

Najczęściej już po rozmowie z pacjentem lekarz może postawić prawidłową diagnozę. Przy objawach w postaci bólu i pieczenia w klatce piersiowej konieczne jest wykluczenie chorób serca. Ostateczne potwierdzenie diagnozy najczęściej ma miejsce podczas badania endoskopowego przełyku i żołądka.

Czasami wykonuje się też zdjęcie RTG, badanie ciśnienia w przełyku (manometrię), tomografię komputerową i EKG wysiłkowe.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Sposób leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania schorzenia oraz jego formy. Najczęściej stosowanym leczeniem jest farmakologiczne, opierające się na przyjmowaniu leków. Leki nie zlikwidują przepukliny, ale złagodzą dolegliwości z nią związane. Najczęściej mają na celu regulację motoryki przewodu pokarmowego oraz hamowanie wydzielania kwasu solnego (żołądkowego).



W szczególnie zaawansowanych przypadkach należy poddać się operacji w celu uniknięcia powikłań. Podczas zabiegu (metodą tradycyjna lub laparoskopową) wzmacnia się pierścień otaczający rozwór przełykowy przepony lub mocuje się żołądek w jamie brzusznej.

Więcej o chorobach układu pokarmowego:
Objawy i leczenie wrzodów żołądka
Najważniejsze informacje o zapaleniu otrzewnej
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA