Przesądy ciążowe – wierzyć czy nie?

Na początku 6 tygodnia, w 22 dniu rozwoju, zaczyna bić serce. Krew zaczyna krążyć w naczyniach pompowana przez małe serduszko /fot. Fotolia fot. Fotolia
Choć żyjemy w XXI wieku nadal słyszymy o popularnych przesądach ciążowych, które mogą zaszkodzić nam i naszemu nienarodzonemu dziecku. Czy należy się obawiać zabobonów? Czy przesądy ciążowe mają swoje medyczne wytłumaczenie?
/ 20.01.2012 09:48
Na początku 6 tygodnia, w 22 dniu rozwoju, zaczyna bić serce. Krew zaczyna krążyć w naczyniach pompowana przez małe serduszko /fot. Fotolia fot. Fotolia

Przesądy ciążowe są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Można je nawet  nazwać „Swoistym, niepisanym poradnikiem dla kobiet przy nadziei”. Chwalone „rady” z poradnika były nie tylko na ustach naszych babć i wiekowych ciotek, ale także propagowane przez większość społeczeństwa. Nawet teraz w XXI wieku niejedna z nas będąc w ciąży, choć raz usłyszała o jakimś przesądzie związanym z tym szczególnym okresem. Gdyby kobieta chciała  stosować się do każdego z nich, powinna najlepiej zamknąć się w mieszkaniu, przykuć do łóżka i  leżeć w oczekiwaniu na rozwiązanie. To nie rozsądne!  Należy pamiętać, że każdy przesąd ciążowy nie ma swojego racjonalnego wytłumaczenia medycznego. Nie należy się nimi przejmować, lecz śmiać się szczerze z kolejnych zabawnych zabobonów. Śmiech to samo zdrowie, więc w czasie ciąży jest dodatkowo wskazany!

Polecamy: Konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży

Lista najpopularniejszych zabobonów ciążowych

  • Jeśli w czasie ciąży lubisz kwaśne i ostre potrawy to znaczy, że urodzisz chłopca. A jeśli jesz batoniki, cukierki i inne słodkości –  dziewczynkę.
  • Podczas gotowania rozsypiesz w kuchni sól – urodzisz chłopca,  jeśli cukier – dziewczynkę.
  • Jeśli brzuch masz wysoko oznacza, że spodziewasz się synka,  nisko – dziewczynki.
  • Jeśli promieniejesz w ciąży, lśnią ci włosy i masz piękną cerę – urodzisz chłopca. Jeśli jesteś w złej formie, masz problemy z cerą, a włosy wypadają i są matowe – będziesz miała córeczkę. Dawniej wierzono, że córki „kradną” urodę matkom. Dziś wiadomo, że na zmiany w wyglądzie mają wpływ hormony. Jedne kobiety „promienieją”, u innych pojawiają się problemy ze skórą, plamy na twarzy. Płeć dziecka nie ma tu znaczenia.
  • Kupowanie ubranek przed porodem przynosi pecha. Jest to bardzo stary przesąd związany prawdopodobnie z wysoką umieralnością w czasie porodów.  Pamiętaj, że to tylko przesąd! Gdy będziesz już w drugim trymestrze, bez obaw wybierz się na zakupy dla małego członka rodziny. Warto wszystko skompletować, póki masz jeszcze siłę i czas na chodzenie po sklepach. Poza tym – czy to nie sama rozkosz oglądanie i kupowanie małych ubranek? Nie odbieraj sobie tej przyjemności!
  • Noszenie łańcuszków i korali, a także  przechodzenie pod kablami i sznurkami z bielizną – sprowadza zagrożenie, że płód owinie się pępowiną. Przypadki zapętlenia lub uduszenia pępowiną są naprawdę bardzo rzadkie, a matka nie ma na to żadnego wpływu.
  • Nie patrz na krew i kalectwo – grozi urodzeniem niepełnosprawnego dziecka.
  • Nie patrz na nikogo brzydkiego – dziecko będzie brzydkie.
  • Nie patrz na mężczyznę innej rasy, by dziecko nie urodziło się z innym kolorem skóry niż twoja czy partnera. Tak jak i poprzedni przesąd to kompletna bzdura. Uroda dziecka, a także jego cechy osobnicze, rasa – jest uwarunkowana genetycznie.
  • Jeśli źle się czujesz wieczorem to urodzisz – syna, jeśli z rana – córkę.
  • Mdłości w ciąży powodują, że dziecko urodzi się z bujną czuprynką. Jeśli czujesz się dobrze – łyse. Nie ma to znaczenia! To jest uwarunkowane genetycznie.
  • Jeśli się przestraszysz i dotkniesz brzuszka, twoje dziecko będzie miało znamię na skórze. Znamiona na skórze są spowodowane nieregularną pigmentacją lub czynnikami genetycznymi – inne „powody” nie istnieją.
  • Podczas jedzenia nie używaj noża – dziecku grozi rozszczep wargi.
  • Nie powinnaś przymierzać okularów, gdyż dziecko będzie miało słaby wzrok.
  • W autobusie miejskim nie podróżuj siedząc tyłem – grozi to ułożeniem się dziecka do porodu pośladkowo, co grozić może cesarskim cięciem.
  • W czasie ciąży nie ścinaj włosów - grozi to głupotą dziecka.
  • Nie patrz przez wizjer, bądź dziurkę od klucza – twoje dziecko będzie miało zeza.
  • Nie patrz długo na obcą osobę, gdyż dziecko będzie podobne do niej.
  • Nie dziel się z nikim jedzeniem, bo będziesz miała mało pokarmu.

Jeśli jesteś pozytywnie nastawiona do karmienia piersią, karmisz na żądanie, a maluszek chętnie ssie twoją pierś – to produkujesz tyle mleka, ile trzeba.  Jeśli pojawiają się problemy związane z niedoborem pokarmu, przyczyn z pewnością należy szukać zupełnie gdzie indziej.  

Kiedyś wiara w przesądy była sposobem samoobrony. Stosując się do rad swoich babć i mam, kobiety wierzyły, że uchronią swoje dzieci przed chorobą czy śmiercią – innych sposobów nie znały. W dzisiejszych czasach zabobony należy traktować z przymrużeniem oka - nawet najmniejsza wiara w nie jest kategorycznie zabroniona!

Zobacz także: Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA