Przewlekłe infekcje powodują nadciśnienie?

Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia
Być może przewlekłe infekcje przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia, więc warto z nimi walczyć – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w wywiadzie z prof. Tomaszem Guzikiem „Gdy rośnie ciśnienie”.
/ 22.10.2016 17:37
Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

Na nadciśnienie choruje co trzeci z nas. Prawdopodobnie do jego rozwoju przyczyniają się limfocyty T, czyli pewien typ białych ciałek krwi. Limfocyty T chronią nas przed wirusami i bakteriami, ale być może, jeśli w organizmie toczy się dłużej jakiś stan zapalny lub męczy nas jakaś choroba przyzębia, to ciągła aktywacja limfocytów może przyczyniać się do nadciśnienia. Trwają badania nad tym zjawiskiem, które prowadzi prof. Tomasz Guzik wraz z naukowcami z Instytutu Stomatologii UJ pod kierunkiem prof. Bartłomieja Lostera.

„Z badań prowadzonych w Krakowie wraz z moim mentorem prof. Ryszardem Korbutem z Farmakologii UJ – mówi prof. Tomasz Guzik – wiemy też, że w rozwoju nadciśnienia bierze udział tzw. tłuszcz okołonaczyniowy. To właśnie tamtędy limfocyty wędrują do naczyń. Próbujemy temu zapobiec”. Profesor przyznaje, że nie wie, czy badania zostaną zwieńczone powstaniem leków na nadciśnienie, gdyż aż 90% odkryć podstawowych nie prowadzi do powstania leku.

Dokonania profesora Guzika zostały w zeszłym roku uhonorowane najwyższą polską nagrodą naukową – polskim Noblem.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 29.03.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA