Przyczyny wzdęć fot. Fotolia

Przyczyny wzdęć - 3 najczęstsze powody

Jeśli pojawiają się często, trzeba znaleźć przyczynę, która je wywołuje. Sprawdź, jaka może być przyczyna powstawania wzdęć
Marta Wilczkowska / 05.12.2014 11:03
Przyczyny wzdęć fot. Fotolia
Najczęściej przyczyną jest łapczywe jedzenie, w czasie którego połykamy za dużo powietrza. Wzdęcia przytrafiają się również po ciężkostrawnych daniach. Mogą być jednak także objawem problemów ze zdrowiem.

1. Jelito nadwrażliwe

W przypadku tego schorzenia wzdęcia występują razem z biegunką bądź zaparciem (na przemian). Uwaga! Jeżeli pojawią się takie dolegliwości, powinnaś udać się do lekarza. W międzyczasie postaraj się obserwować reakcje swojego organizmu na różne produkty spożywcze (skuteczne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego). Jeśli zauważysz, że coś wywołuje nieprzyjemne dolegliwości - postaraj się wyeliminować to z codziennego jadłospisu.

2. Kłopoty z trzustką

Kiedy prócz wzdęć nękają cię oleiste biegunki, poproś lekarza o skierowanie na badanie enzymów trzustkowych. Konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań i, być może, podjęcie leczenia farmakologicznego. Postaraj się wyeliminować ze swojej diety produkty ciężkostrawne, smażone, a także np. jaja i czekoladę, które pobudzają wydzielanie soku trzustkowego.

3. Brak laktazy

Jeżeli wzdęcia pojawiają się po wypiciu mleka, może to świadczyć o niedoborze laktazy, czyli enzymu trawiącego cukier mleczny. Wraz z wiekiem u niektórych dorosłych produkcja tego enzymu maleje, przez co organizm nie jest w stanie strawić całego cukru mlecznego. Jego nadmiar podrażnia jelita, wywołując biegunki. Aby tego uniknąć, zrezygnuj z mleka na rzecz mlecznych przetworów fermentowanych: jogurtów, kefirów, maślanki itp.

Jak zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości gastryczne?

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!