Psy policyjne wykrywają raka płuca

Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia
Według niemieckich naukowców psy policyjne służące do wykrywania narkotyków mogą być wykorzystywane do wykrywania raka płuca. Zgodnie z ich doniesieniami psy wykryły nowotwór wśród 71% pacjentów. Niestety, naukowcy nie mają pojęcia, który składnik chemiczny decyduje o wykryciu – donosi BBC.
/ 18.08.2011 10:41
Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia

Pierwsze wzmianki o tym, że psy mogą wykryć nowotwór węchem pojawiły się w 1989 roku. Kolejne badania potwierdziły tę prawidłowość, udowadniając, że psy są w stanie wykryć nowotwory skóry, pęcherza, jelita oraz sutka.

Uważa się, że nowotwory wytwarzają ,,lotne chemikalia”, które mogą być wykryte przez węch psa. Na potrzeby badania naukowcy wytrenowali pod tym kątem 4 psy: dwa owczarki niemieckie, owczarka australijskiego oraz labradora.

Przebadano również trzy grupy pacjentów: 110 zdrowych osobników, 60 z rakiem płuca i 50 z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP) prowadzącą do zwężenia oskrzeli.  Wydychali oni powietrze do tubek wyłożonych miękkim, wełnianym materiałem, który dobrze pochłania zapachy.

Z kolei psy wąchały tubki i siadały naprzeciw osoby, u której wykryły zapach nowotworu.

Okazało się, że psy trafnie wykryły zapach w 71% przypadków. Naukowcy zauważyli, ze psy nie myliły zapachów charakterystycznych dla przebiegu POCHP lub procesu palenia.

Jak komentuje dr Thorsten Walles, autor badania ze szpitala Schillerhoehe: ,,Oddech pacjentów cierpiących na raka płuca jest  bogatszy w inne składniki chemiczne niż oddech zdrowego człowieka, a czuły węch psa jest w stanie wykryć tę różnicę już na wczesnym etapie choroby. To tylko potwierdza obecność stałego markera raka płuc”.

Ze względu na małe prawdopodobieństwo, aby psy stały się stałym elementem wyposażenia przychodni, naukowcy pracują nad opracowaniem ,,elektronicznych nosów”, które byłyby w stanie wykryć ten sam związek chemiczny, co pies. Sam związek lub kombinacja zapachów nie zostały jeszcze odkryte.

Badacze dodają ze smutkiem, że niestety psy nie potrafią przekazać człowiekowi składu biochemicznego zapachu raka.

Polecamy: Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA