Rak piersi u mężczyzn

koronarografia fot. Adobe Stock
Mimo że 99% zachorowań odnotowuje się u płci pięknej, rak sutka nie jest przypadłością dotyczącą wyłącznie kobiet. Niestety, u mężczyzn choroba ta cechuje się złym rokowaniem głównie za sprawą późnego zgłoszenia się do lekarza.
/ 14.10.2010 12:36
koronarografia fot. Adobe Stock

Czy mężczyzna może zachorować na raka piersi?

Rak sutka u mężczyzn występuje głównie w wieku dojrzałym - po 60 roku życia. Do rozwinięcia tego nowotworu predysponują liczne czynniki genetyczne, hormonalne oraz środowiskowe. W praktyce oznacza to, że szczególną czujność powinny zachować osoby, których krewni chorowali. Ryzyko rośnie także w przypadku narażenia na promieniowanie jonizujące (np. radioterapia) i w przypadku niektórych chorób wpływających na stężenie testosteronu i estrogenu we krwi (np. zespół Klinefeltera).

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty lekarskiej?

Najczęstszym symptomem rosnącego nowotworu jest wyczuwalny na piersiach guz.

Każda zmiana o charakterze asymestrycznym powinna być traktowana niezwykle poważnie.

Podejrzane są także wszystkie zmiany stanu sutka, czyli pojawienie się owrzodzenia, przebarwień, guzków czy zmiana kształtu. Nie oznacza to oczywiście, że każda narośl zawiera w sobie komórki nowotworowe, ale zawsze należy wykluczyć tę ewentualność.

Polecamy: Na czym polega profilaktyka raka piersi?

Jak wygląda diagnostyka?

Po ocenie ewentualnego ryzyka zachorowania, lekarz przeprowadza badanie fizykalne, tzn. ogląda i bada zmiany dotykowo. Warto wiedzieć, że powiększenie się piersi u mężczyzn w wieku starszym wiąże się ze zmianami hormonalnymi i nie jest zjawiskiem rzadkim – stan taki nazywa się ginekomastią i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. W przypadkach wątpliwych lekarz kieruje pacjenta na badania dodatkowe – USG (badanie ultrasonograficzne) i ewentualnie na pobranie próbki do badania – biopsję. Ten ostatni zabieg i ocena histopatologa ma wartość rozstrzygającą.]

Polecamy: Ginekomastia

Na czym polega leczenie i od czego zależy jego skuteczność?

W leczeniu raka sutka medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapii, ale warunkiem jej powodzenia jest wczesna diagnoza. Podstawowym zabiegiem, podobnie jak u kobiet, jest mastektomia (operacja usunięcia całej piersi), często z wycięciem sąsiadujących węzłów chłonnych. Uzupełniająco stosuje się naświetlania i chemioterapię, a także leczenie hormonalne. Dobór leczenia zależy od rozległości i rozsiewu zmian oraz stanu chorego. Niekorzystną prognozą jest występowanie przerzutów.

Źródło: „Urologia” pod red. Andrzeja Borkowskiego PZWL

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA