Resveratrol ma wiele zalet: jest przydatny w leczeniu cukrzycy, w redukcji nadwagi, w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia, chorób nowotworowych oraz chorób neurodegeneracyjnych, m.in. alzheimera. Wielu lekarzy i dietetyków, biorąc pod uwagę te cechy, zaleca swoim pacjentom wypijanie dwóch kieliszków czerwonego wina dziennie.
Główną zaletą tej substancji roślinnej jest opóźnianie procesu starzenia się komórek, co wpływa na długowieczność. I właśnie ta informacja wzbudza wiele wątpliwości, zarówno lekarzy i pacjentów, jak i naukowców.
Naukowcy z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii postanowili dokładniej przyjrzeć się substancji, która ma tak idylliczną charakterystykę. Przejrzano 19 artykułów w najpoważniejszych naukowych pismach, przedstawiających wyniki badań nad resveratrolem w kontekście jego wpływu na długowieczność. Przeprowadzono badania na 6 organizmach, ale nie na człowieku.
Badania naukowe wykazały, że resveratrol, owszem ,przedłuża życie takich organizmów jak: drożdże, bezkręgowe nicienie oraz ryby z gatunku Notobranchius furzeni, które żyją najkrócej ze wszystkich kręgowców. Nie przedłuża jednak życia dwóm gatunkom muszki owocowej oraz myszom, które pod względem fizjologicznym są bliższe człowiekowi.
Naukowcy z Nowej Zelandii porównali wpływ resveratrolu z wpływem diety na długość życia. Jak się okazuje, wpływ diety jest taki sam dla wszystkich badanych. Ograniczając ilość pożywienia, wydłużamy życie wszystkich organizmów, a ograniczając ilość spożywanych kalorii, przyczyniamy się do dłuższego funkcjonowania organizmu. Badacze z Uniwersytetu w Otago uważają, że resveratrol jako czynnik samodzielnie przedłużający życie, sprawdza się tylko w nielicznych przypadkach. Natomiast połączenie resveratrolu z ograniczaniem kaloryczności diety będzie o wiele skuteczniejsze, gdyż oddziaływanie obu tych czynników będzie korzystniejsze dla funkcjonowania organizmu.
Źródłem młodości w przypadku człowieka nie są hektolitry czerwonego wina. W związku z tym naukowcy przestrzegają przed preparatami zawierającymi resveratrol, reklamowanymi jako wydłużające życie suplementy diety.
Źródło: „Rzeczpospolita”, 29.06.2012/jm
Zobacz też: Estradiol - ważny nie tylko dla kobiet
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!