Rezygnuję z chleba, czy warto?

Chleb żytni, pszenny, pszenno-żytni, razowy, biały… Od zawsze towarzyszą człowiekowi jako podstawa jadłospisu. Chleb spożywamy z wędliną, warzywami, masłem i wieloma innymi kulinarnymi dziełami.
/ 14.10.2009 12:27
Chleb żytni, pszenny, pszenno-żytni, razowy, biały… Od zawsze towarzyszą człowiekowi jako podstawa jadłospisu. Chleb spożywamy z wędliną, warzywami, masłem i wieloma innymi kulinarnymi dziełami.

Zostaliśmy zbombardowani przez całe masy białego chleba. Chleb taki jest smaczny, ale zapychający i na dobrą sprawę mało wartościowy. Powinniśmy wybierać ciemne, niebarwione karmelem pieczywo, które dostarczy nam wielu składników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Razowiec nierazowy?
Niestety nieuczciwi producenci, często wystawiają na sprzedaż chleby, które jedynie wyglądem przypominają chleb razowy i na dobrą sprawę nie mają z nim nic wspólnego. Piękny brązowawy kolor uzyskują dodając karmelu. Pseudorazowy chleb jest pieczony z białej mąki. Aby sprawdzić czy wybieramy właściwe pieczywo, wystarczy wykonać test: sprawdzić wagę i konsystencję chleba. Razowiec będzie twardszy i cięższy.

Rezygnuję z chleba, czy warto?

Dlaczego wybrać chleb razowy?

Oto kilka powodów, dla których warto zrezygnować z białego pieczywa, na rzecz razowego:
  • zawiera błonnik (mąka niskiego przemiału) ułatwiający pracę układu pokarmowego, zapobiegając zaparciom, sprzyja redukcji masy ciała, reguluje gospodarką węglowodanowa, zmniejsza wchłanianie szkodliwych tłuszczy, pęczniejąc w żołądku – hamuje uczucie głodu; błonnik może upośledzać wchłanianie witamin i pierwiastków
  • zawiera nisko nienasycone kwasy tłuszczowe – potrzebne w okresie wzrastania
  • jest źródłem witamin z grupy B (B1, B6, B12, PP) – wpływających na prawidłowy stan nerwów, morfologii krwi i odporności
  • zawiera witaminę E, tzw. „witaminę młodości” – zbawiennie wpływającą na stan skóry, błon śluzowych, płodność, mięśnie i serce
  • zawiera beta-karoten – będący prowitaminą witaminy A, która chroni oczy przed kurza ślepotą i stanowi płaszcz ochronny dla skóry i błon śluzowych
  • jest bogaty w pierwiastki: potas, magnez, fosfor, żelazo (potas i magnez sprzyjają normalizacji pracy serca i poprawiają sprawność mięśni; fosfor – tworzący razem z wapniem tzw. „cement kostny”; żelazo – zapobiega niedokrwistości)
  • zawiera białko roślinne – stanowiące budulec naszych komórek i jest niezbędny do regeneracji
Raczej nie powinno się całkowicie rezygnować z chleba, ponieważ ma on bardzo dużo substancji, korzystnie wpływających na zdrowie. Ponadto nasza dieta musi być urozmaicona, a więc dostarczać wszelkich składników w umiarkowanej ilości.

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA