Rodzaje uczuleń - 4 podstawowe typy alergii

Rodzaje uczuleń fot. Fotolia
Poznaj 4 podstawowe rodzaje alergii i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania
Marta Wilczkowska / 28.01.2014 10:26
Rodzaje uczuleń fot. Fotolia
W zależności od przyczyn alergii rozróżnia się 4 jej rodzaje. To, którędy alergeny dostają się do organizmu ma kluczowe znaczenie w leczeniu uczulenia. Sprawdź, jakie są rodzaje alergii i dowiedz się, jaki jest ich mechanizm.

4 najczęstsze rodzaje uczuleń:

1. Alergia pokarmowa


Ten rodzaj uczulenia najczęściej występuje u dzieci, co nie znaczy, że nie zmagają się z nim również dorośli. Alergia pokarmowa zwykle objawia się kłopotami gastrycznymi oraz wypryskiem alergicznym. Co najczęściej uczula?
  • Białko mleka – nie tylko krowiego, choć właśnie to uczula najbardziej. Do alergenów należą też mleko sojowe i owcze.
  • Białko jaja kurzego – ilość alergenów zmniejsza się w nim, jeśli je upieczemy (ok. 30 min w 180 st. C). Dlatego niektóre osoby uczulone na jajo mogą jeść np. ciasta z jego dodatkiem.
  • Ryby – by wystąpiła reakcja alergiczna, czasem nie trzeba zjeść ryby; wystarczy jej zapach, dotknięcie.
  • Orzechy – a zwłaszcza orzeszki ziemne – są tak silnym alergenem, że nawet ich śladowa ilość może wywołać wstrząs anafilaktyczny
  • Owoce i warzywa – najczęściej uczulają: seler, cytrusy, poziomki, wiśnie i czereśnie oraz truskawki.

2. Alergia kontaktowa


Alergeny mogą wnikać do organizmu także przez skórę. W tym przypadku odpowiedzią są zmiany na skórze: od łagodnych (lekkie zaczerwienienie) po bardziej uciążliwe (pęcherze, ranki). Co może je wywoływać?
  • Nikiel i chrom – mogą znajdować się w zapięciach, haftkach, klamrach od pasków, guzikach od dżinsów, bransoletkach, kolczykach i pierścionkach.
  • Barwniki – np. te używane do barwienie tkanin.
  • Kosmetyki – a raczej zawarte w nich substancje zapachowe i konserwanty

3. Alergia wziewna


Alergia wziewna może łączyć się z pokarmową, może też być jej następstwem (czasami uczulenie na jedzenie zmienia się w uczulenie na pyłki). Największymi alergenami są:
  • Roztocze kurzu – znajdują się m.in. w dywanach, zasłonach, pościeli.
  • Sierść zwierząt – m.in. kotów i psów.
  • Pyłki roślin.

4. Uczulenie na jad


Może spowodować tylko reakcję miejscową (np. obrzęk, zaczerwienienie) lub ogólnoustrojową, – wstrząs anafilaktyczny. Najwięcej uczuleń wywołują owady z rzędu błonkoskrzydłych – pszczoła miodna, trzmiel, osa i szerszeń. W ostatnich latach jednak pojawia się coraz więcej uczuleń na jad owadów z należącej także do błonkówek rodziny mrówkowatych.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA