Rozwód rodziców wywołuje myśli samobójcze u dzieci

Konsekwencje błędów wychowawczych dziecko może odczuwać nawet całe życie.
Rozwód rodziców jest związany z częstszym występowaniem myśli samobójczych u dzieci – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Toronto w artykule opublikowanym na łamach czasopisma Psychiatry Research.
/ 16.03.2011 00:01
Konsekwencje błędów wychowawczych dziecko może odczuwać nawet całe życie.

W badaniu uczestniczyło 6647 dorosłych osób, wśród których 695 doświadczyło rozwodu rodziców przed ukończeniem 18 roku życia. Okazało się, że mężczyźni z rozbitych rodzin ponad 3 razy częściej mieli myśli samobójcze w porównaniu z mężczyznami, których rodzice się nie rozwiedli. U kobiet ta różnica wynosiła 83%. Szczególnie silny związek pomiędzy rozwodem a myślami samobójczymi zaobserwowano w rodzinach, gdzie dzieciństwo związane było dodatkowo z różnymi stresorami, takimi jak uzależnienie jednego z rodziców, przemoc fizyczna, czy utrata pracy. Kobiety, które nie doświadczyły tego typu obciążeń w dzieciństwie nie wykazywały częściej myśli samobójczych, nawet po rozwodzie swoich rodziców. Mężczyźni natomiast, nawet niewystawieni na działanie tego typu stresorów 2 razy częściej poważnie rozważali odebranie sobie życia.

„To badanie sugeruje, że droga łącząca rozwód rodziców z myślami samobójczymi jest różna u kobiet i mężczyzn. Związek między rozpadem rodziny i myślami samobójczymi był niespodziewanie silny u mężczyzn, nawet po wzięciu pod uwagę innych stresorów wieku dziecięcego i dojrzałego: statusu socjoekonomicznego, depresji i lęków” – komentuje główna autorka pracy Fuller-Thomson.

Według naukowców wyjaśnieniem tak negatywnego wpływu rozwodu na psychikę chłopców może być występująca często po rozpadzie rodziny utrata bliskiego kontaktu ojca z synem, utrata męskiego wzorca.

Wyniki tego doświadczenia, jeśli znajdą potwierdzenie w badaniach innych ośrodków naukowych mogą stać się istotne klinicznie dla specjalistów pracujących z rodzinami doświadczającymi rozwodu. Jak zaznaczają jednak autorzy artykułu ich celem nie było przestraszenie rodziców po rozwodzie. Ich wyniki w żaden sposób nie sugerują bowiem, że każde dziecko z rozbitej rodziny jest skłonne do popełnienia samobójstwa.

Zobacz też: Myśli o samobójstwie – jak je traktować?

Źródło: EurekAlert!/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA