Rumień zakaźny - objawy i leczenie fot. Fotolia

Rumień ostry - objawy i leczenie

Zauważyłaś u siebie drobne, różowe plamki na policzkach? To może być rumień ostry! Dowiedz się, jakie ma objawy i jak leczyć tą dolegliwość
/ 02.10.2017 15:20
Rumień zakaźny - objawy i leczenie fot. Fotolia

Wywołuje go wirus, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Zwykle ma łagodny przebieg, ale może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Dlatego powinny one wystrzegać się kontaktu z chorymi dziećmi (maluch przestaje zarażać kilka dni po pojawieniu się rumienia na ciele).

Rumień ostry - objawy

Najpierw pojawiają się różowe plamki na policzkach, które potem zlewają się w rumieniec i rozprzestrzeniają na resztę ciała. Po około 10 dniach wyprysk ustępuje. Dodatkowo mogą wystąpić: lekka gorączka, bóle głowy i gardła, katar.

Rumień ostry - leczenie

Zwykle rumień zakaźny mija sam. W niektórych przypadkach konieczne bywają leki przeciwświądowe (np. Fenistil) i obniżające gorączkę (zawierające ibuprofen lub paracetamol).

Dowiedz się też, jak leczyć rumień zakaźny!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!