Rwa kulszowa - objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Rwa kulszowa objawy fot. Adobe Stock
Objawy rwy kulszowej to przeszywający ból pleców. Często promieniuje w dół wzdłuż pośladków do nóg. Utrudnia poruszanie się. Pojawia się nagle, jest silny i rwący. Co robić, gdy dopadnie nas ból korzonków?
Marta Wilczkowska / 02.12.2019 12:20
Rwa kulszowa objawy fot. Adobe Stock
Objawem rwy kulszowej jest nagły, silny ból w dole pleców. Często zdarza się, że uczucie rwania promieniuje do nóg, a nawet utrudnia choremu poruszanie się. Ból korzonków wymaga odpowiedniego leczenia. Jak skutecznie pomóc sobie w przypadku ataku rwy?
 
Spis treści:
  1. Rwa kulszowa - objawy
  2. Rwa kulszowa - co to jest
  3. Rwa kulszowa - pierwsza pomoc
  4. Rwa kulszowa - leczenie

Rwa kulszowa - objawy

Atak rwy kulszowej, nazywany potocznie bólem korzonków, przebiega różnie u różnych osób. Czasem dotyka jedynie jednej stron naszego ciała, innym razem dotyczy obu stron. Objawy jednak są zwykle podobne.

Ponieważ nerw kulszowy dostarcza bodźców od części krzyżowej kręgosłupa przez tylne części nóg aż po stopy ból wywołany rwą dotyczy właśnie tych regionów – im poważniejszy atak, tym niżej nerwu sięga. Rwę dość łatwo można odróżnić od innych rodzajów bólów pleców (np. od dyskopatii)

Charakterystyczne objawy rwy kulszowej:
  • Ból pojawia się nagle, niespodziewanie, jest bardzo silny i rwący.
  • Ból umiejscowiony jest w okolicach krzyża, ale promieniuje w dół wzdłuż pośladków, tylnych części uda i łydek, czasem sięgając aż do stóp.
  • Ból zauważanie i gwałtowanie nasila się podczas prób obrócenia ciała w obrębie pasa biodrowego (bioder).
  • Natężenie bólu ogranicza możliwość poruszania się, czasem w ogóle je uniemożliwiając.

rwa kulszowa objawy

fot. Ula Bugaeva

Rwa kulszowa - co to jest

Przyczyną rwy kulszowej, czyli bólu korzonków, jest zapalenie wywołane uciskiem na nerw kulszowy. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest dyskopatia krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa (wypadające dyski mechanicznie uciskają nerw powodując nagły, przeszywający ból).
Przyczyny rwy kulszowej mogą być też inne:
  • lokalny stan zapalny,
  • cukrzyca,
  • zmiany nowotworowe,
  • a czasem nawet choroby zakaźne również mogą przyczyniać się do podrażnienia nerwu kulszowego, wywołującego rwę kulszową.

Nazwa choroby pochodzi od charakteru bólu, który jej towarzyszy – nagły i rwący.

Rwa kulszowa – pierwsza pomoc

Atak rwy kulszowej pozostawia niestety niewielkie pole do działania. Najlepiej jest zachować nieruchomą postawę w jak najbardziej wygodnej dla nas pozycji, tak, aby ograniczyć narażanie na ból.
 
Niektórym chorym pomaga leżenie na brzuchu z rękami wzdłuż ciała. Aby maksymalnie odciążyć kręgosłup pod brzuch można dodatkowo podłożyć poduszkę. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsza pozycja podczas ataku to taka, która przynosi ci ulgę w bólu. Słuchaj swojego ciała i ułóż się tak, aby było ci najwygodniej.
 
Chwilową ulgę przynoszą też doraźne leki przeciwbólowe a także inne leki na rwę kulszową. Cokolwiek robisz pamiętaj, aby w tej sytuacji nie forsować kręgosłupa. Postaraj się za to maksymalnie do odciążyć, nie wykonuj gwałtownych skłonów, nie podnoś niczego, nie dźwigaj.
 
Pomocne mogą być również okłady z lodu. Lód owinięty w ręcznik lub ściereczkę, należy przykładać do bolącego miejsca. Chłód pozwala zredukować stan zapalny. Pamiętaj, że są to jedynie doraźne środki, które przyniosą ulgę na krótko. Konieczna jest wizyta u lekarza.
 

Rwa kulszowa - leczenie

Pamiętaj, że rwa kulszowa to choroba, więc wymaga podjęcia odpowiedniej terapii medycznej. Kiedy dopadnie cię atak, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, który przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe i podpowie, jak leczyć rwę kulszową.

Terapia rwy kulszowej obejmuje leczenie farmakologiczne, a także fizjoterapię (ćwiczenia na rwę kulszową, masaże itd.). Niewłaściwie leczone zapalenie może prowadzić do porażenia nerwu kulszowego, powodującego trudno odwracalne skutki.

Zastanawiasz się, ile trwa rwa kulszowa? Czas trwania choroby bywa różny. Może to być od 1-4 tygodni. Wszystko zależy od intensywności stanu zapalnego, stanu zdrowia chorego oraz zastosowanego leczenia.

Więcej o rwie kulszowej:
Rwa kulszowa w ciąży: objawy, leczenie, poród
Czy rwa kulszowa wyklucza poród naturalny?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA