Dane do analizy uzyskano z wieloośrodkowego badania Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative (ADNI, Neuroobrazowanie choroby Alzheimera), finansowanego przez NIH (Narodowy Instytut Zdrowia w USA). W badaniu ADNI brały udział starsze osoby ze sprawnymi funkcjami kognitywnymi, z łagodnymi zaburzeniami oraz osoby z chorobą Alzheimera.
Przez 3 lata trwania ADNI wykonywano okresowe testy funkcji poznawczych łącznie z rezonansem magnetycznym mózgu. W badaniu brało udział 819 osób, 117 z nich regularne stosowało suplement oleju rybnego przed rozpoczęciem badania. Naukowcy porównali funkcje kognitywne i zanik tkanki mózgowej uczestników, którzy przyjmowali suplement, jak i osób niestosujących oleju rybnego.
Wyniki uzyskane przez doktor Daiello, dowodzą, że osoby stosujące suplement oleju rybnego wykazały się sprawniejszym funkcjonowaniem mózgu. Jednak związek ten był znaczących tylko u osób, które nie miały wcześniejszych ubytków funkcji poznawczych oraz negatywny wynik testu genetycznego na obecność ApoE4 – czynnika ryzyka choroby Alzheimera.
Otrzymane wyniki są zgodne z wcześniejszymi publikacjami naukowymi. Nowym odkryciem jest wykazanie związku między olejem rybnym a objętością mózgu (prawidłowość ta miała miejsce tylko u osób ApoE4 negatywnych). W analizie badań obrazowych mózgu wszystkich uczestników stwierdzono istotny, pozytywny związek między olejem rybim a średnimi wielkości dwóch obszarów mózgu, krytycznych dla funkcjonowania pamięci i procesów myślowych (kora mózgowa i hipokamp). Różnice dotyczyły również objętości komór mózgowych, były one większe u osób niestosujących suplementów. Podsumowując, stosowanie oleju rybiego było związane z wolniejszym kurczeniem się mózgu.
Zobacz też: Dieta śródziemnomorska – dlaczego jest zdrowa?
EurekAlert / kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!