Skóra to jednak także bardzo ważny i znaczący narząd – jego funkcje wykraczają daleko poza ochroną organów wewnętrznych przed środowiskiem zewnętrznym.
Zbudowana z trzech warstw – naskórka, czyli epidermy, skóry właściwej (dermy) oraz tkanki podskórnej (hipodermy) do urody potrzebuje przede wszystkim zdrowia i równowagi procesów fizjologicznych. Jej koloryt, elastyczność i gładkość, a więc to, czego zwykle pragniemy, związane są ściśle z substancjami wytwarzanymi na poziomie naskórka i skóry właściwej. W tej drugiej warstwie znajdują się właśnie gruczoły, receptory i nerwy odpowiadające na prawidłowe reakcje i przewodzenie bodźców między środowiskiem zewnętrznym a organizmem. Poniżej leży już tylko warstwa tłuszczowa, która chroni przez zimnem i magazynuje zapasy.
Oczywiście, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą musimy organizmowi dostarczyć znacznie więcej substancji odżywczych, z tłuszczami włącznie. Nie wszystko bowiem ciało jest w stanie wyprodukować samo i tak na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe, znane jak omega-3 i omega-6, zawarte w morskich rybach, oleju lnianym, sojowym i rzepakowym mogą dla wyglądu zdziałać cuda.
Wiele problemów i niedostatków skóry może być spowodowanych niedoborem któregoś ze składników mineralnych. Suchość, rozstępy i niedobór pigmentu są często objawem braku cynku, brak miedzi oznacza niedobór melaniny, czyli barwnika skóry i włosów, suchość i trądzik może wynikać z braków potasu, bladość i szybkie starzenie z powodu braku selenu. Do szczęścia, czyli pięknej skóry potrzeba nam również wapnia i żelaza.
Wreszcie, nie zapomnijmy o witaminach, które praktycznie wszystkie, odgrywają dla urody olbrzymie znaczenie. Oprócz wspomnianej witaminy C, mamy więc witaminę A pomagającą przy odnowie skóry, regulującą wydzielanie łoju i łagodzącą odmrożenia, witaminy z grupy B, których brak powoduje łojotok, trądzik (B1), brak elastyczności i zmęczony wygląd (B2), stany zapalne (B5). O witaminie PP warto pomyśleć z kolei, gdy nękają nas problemy z przepływem krwi i ręce łatwo się odmrażają, zaś witamina E pomaga przy zmianach trądzikowych oraz zwiększa gładkość i elastyczność skóry.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!