Skuteczne sposoby na nadpotliwość [Także naturalne] fot. Adobe Stock

Skuteczne sposoby na nadpotliwość [Także naturalne]

Pomaga regulować temperaturę ciała, usuwa toksyny. Co jednak zrobić, kiedy pot leje się z ciebie strumieniami? Poznaj naprawdę skuteczne sposoby.
Agnieszka Czechowska / 15.10.2018 10:32
Skuteczne sposoby na nadpotliwość [Także naturalne] fot. Adobe Stock

To normalne, że bardziej się pocimy, gdy jest gorąco, kiedy się denerwujemy lub jesteśmy aktywni fizycznie. Jeśli jednak potu jest znacznie więcej i czujemy się z tym niekomfortowo, warto przyjrzeć się temu problemowi. Mogą za nim stać problemy zdrowotne lub nasze codzienne nawyki.

Nadpotliwość - jakie mogą być jej przyczyny?

Większość osób zgłaszających się do lekarza z nadpotliwością, cierpi na tzw. pozorną nadpotliwość, której przyczyny są prozaiczne. Mogą to być m.in. przegrzewanie ciała, przyjmowanie zbyt duże ilości kofeiny, przypraw, palenie papierosów. Część z nich jednak cierpi na nadpotliwość, która jest objawem innego schorzenia. Co może za nią stać?

 • cukrzyca - można ją podejrzewać, gdy obfitym zimnym potom towarzyszy drżenie rąk, kołatanie serca, niepokój, a sam pot ma woń zgniłych owoców. Aby potwierdzić, że nadpotliwość wynika z cukrzycy, trzeba wykonać szereg badań. Podstawą jest ocena poziomu glukozy we krwi. Jeśli będzie przekraczać 125 mg/dl, prawdopodobnie jesteś chora. Podstawą leczenia jest dieta, która nie dopuszcza do niebezpiecznych skoków cukru we krwi. Niekiedy konieczne jest stosowanie medykamentów.
 • nadczynność tarczycy - jeśli jest ci ciągle gorąco, jesteś rozdrażniona, pocisz się głównie w nocy i ostatnio sporo schudłaś? Winna może być tarczyca. Gdy wydziela za dużo hormonów, praca całego organizmu zaczyna w pewnym sensie przyspieszać: pojawiają się kołatania serca, szybszy oddech, nerwowość. Aby sprawdzić, czy za dolegliwościami stoją problemy z tarczycą, konieczne jest badanie TSH. Jeżeli wynik potwierdzi diagnozę, będziesz musiała przyjmować leki.
 • kłopoty z płucami - czy oprócz kłopotów z nadpotliwością miewasz stany podgorączkowe i kaszel? A może ciągle jesteś zmęczona. Lepiej skonsultuj się z lekarzem. Tak objawiać się może gruźlica, a a nawet rak płuc. Na tę pierwszą chorobę możesz chorować, mimo że byłaś zaszczepiona w dzieciństwie. Nowotwór płuc zaś zdarza się także osobom, które nigdy nie paliły. Lepiej więc powiedzieć o wszystkich objawach lekarzowi pierwszego kontaktu, który zdecyduje o dalszych badaniach.
 • menopauza - choć nie jest chorobą, często wiąże się ze złym samopoczuciem i  właśnie zlewnymi potami. Możesz ją podejrzewać, jeśli skończyłaś 45 lat i nadpotliwości towarzyszą uderzenia gorąca oraz zaburzenia miesiączkowania. Aby potwierdzić diagnozę, powinnaś wybrać się do ginekologa. W złagodzeniu dolegliwości pomóc ci może m.in. stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. O tym, czy jest ona odpowiednia dla ciebie zdecyduje lekarz.

Nadpotliwość – jak usunąć gruczoły potowe?

Domowe sposoby na nadpotliwość

Jeśli masz wrażenie, że zbyt obficie się pocisz, spróbuj zastosować domowe metody na walkę z tą dolegliwością. Są naprawdę skuteczne!

 • Zadbaj o dietę. Unikaj żywności przetworzonej, bogatej w cukry i tłuszcze. Sięgaj po produkty świeże, zawierające dużo błonnika. Zrezygnuj z ostrych przypraw.
 • Ogranicz picie napojów z kofeiną, kawę i colę.
 • Myj się chłodną wodą. Gorąca stymuluje pracę gruczołów potowych.
 • Nie szoruj skóry. Zrezygnuj z szorstkich gąbek. Wycieraj się, delikatnie dotykając skóry.
 • Antyperspirant stosuj zawsze na czystą i dobrze osuszoną skórę.

Nadpotliwość stóp

Aby zmniejszyć dyskomfort związany z nadpotliwością stóp, stóp warto:

 • myć stopy dwa razy dziennie i regularnie ścierać zrogowaciały naskórek (często to właśnie on jest źródłem przykrego zapachu);
 • nosić tylko bawełniane skarpety;
 • używać dezodorantów do stóp;
 • rozważyć noszenie wkładek antybakteryjnych np. z trawy morskiej lub ziół.

Nadopotliwość twarzy (głowy)

Nadpotliwość twarzy najczęściej związana jest ze stresem. Problem zwykle dotyczy osób młodych między 20 a 30 rokiem życia. Oto sposoby jak nieco ja ograniczyć:

 • oszczędnie używaj kosmetyków do makijażu,
 • noś ze sobą chusteczki higieniczne i płatki ograniczające świecenie się twarzy,
 • pij dużo wody – schładza organizm i ogranicza pocenie.

Nadpotliwość dłoni

To jeden z najczęstszych rodzajów nadpotliwości. I chyba najbardziej kłopotliwy, bo utrudniający kontakty społeczne. Aby nieco osłabić efekt mokrych dłoni warto:

 • pić każdego dnia wodę z 2 łyżkami octu jabłkowego i łyżeczką miodu (oczyszcza z toksyn i zmniejsza potliwość dłoni),
 • nakładać na dłonie pastę wykonaną z proszku z drzewa sandałowego. Taka półgodzinna maseczka ogranicza wydzielanie potu,
 • stosować antyperspiranty w żelu do dłoni.

Zioła na nadpotliwość

W leczeniu nadpotliwości skuteczne są także rośliny. Najczęściej stosowanymi ziołami na nadpotliwość są:

 • Szałwia - 2-3 filiżanki naparu dziennie skutecznie ograniczą pocenie się dłoni, twarzy, pach. Szałwia polecana jest szczególnie w przypadku nadpotliwości, która towarzyszy menopauzie.
 • Kora dębu - przemywanie najbardziej pocących się części ciała wywarem z kory dębu ogranicza pracę gruczołów potowych.
 • Pokrzywa - działa moczopędnie i jednocześnie ogranicza wydzielanie potu. Warto wypijać 1-2 szklanki naparu dziennie.
 • Skrzyp polny - zwiększa wydzielanie moczu, ograniczając ilość wody wydalanej przez skórę. Pij szklankę naparu dziennie lub stosuj kapsułki ze skrzypem.

Leczenie nadpotliwości

Dostępne w aptekach preparaty doustne oparte są na ziołach: melisie, skrzypie, szałwii. Zadecydować się można również na środki do stosowania miejscowego tzw. blokery potu. Należy jednak używać ich z dużą ostrożnością, bo zawierają sole glinu, które długotrwale stosowane mogą przyczyniać się do stanów zapalnych okolic ujść gruczołów potowych.

Jeśli chodzi i zabiegi na nadpotliwość, to najpopularniejsze i najskuteczniejsze są:

 • zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (botoksu) – botoksem paraliżuje gruczoły potowe, przez co zostają one zablokowane. Wstrzykuje się go w skórę w małych dawkach, co 1–1,5 cm. Efekt odczuwalny jest od razu i utrzymuje się cztery, pięć miesięcy;
 • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa -  polega na nakłuciu skóry igiełkami, które są następnie mocno nagrzewane, co prowadzi do wypalenia gruczołów. Część gruczołów jest usuwana całkowicie, a reszta jest jedynie osłabiona. Efekt trwały jest odczuwalny od razu.

Polecamy!
Czy można usunąć gruczoły potowe?
Botoks nie tylko na zmarszczki!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!