fiolka z krwią fot. Fotolia

Amoniak: amoniak we krwi, zapach amoniaku

Amoniak to związek wytwarzany przez bakterie jelitowe w procesie trawienia białek. To naturalne więc, że znajduje się w naszym organizmie. Niekiedy jednak jest go za dużo.
Agnieszka Czechowska / 30.09.2017 05:12
fiolka z krwią fot. Fotolia

Taka sytuacja to hiperamonemia, czyli podwyższony poziom amoniaku we krwi. U osób zdrowych związek ten z jelit trafia do wątroby, gdzie zostaje zmetabolizowany (przetworzony do mocznika i glutaminy) i usunięty z organizmu przez nerki. Czasami jednak ten proces ulega zaburzeniu i poziom amoniaku we krwi zaczyna niebezpiecznie wzrastać.

Poziom amoniaku we krwi - normy

Prawidłowe wynik badania amoniaku we krwi powinien się mieścić w granicach dla:

  • mężczyzn – 27–102 µg/dl, (16-60 µmol/l);
  • kobiet – 19–87 µg/dl, (11-51 µmol/l).

Do określenia amoniaku we krwi potrzebna jest próbka krwi pobrana z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się na czczo.

Przyczyny podwyższonego poziomu amoniaku we krwi

Najczęstszą przyczyną tego typu powikłań jest niewydolność wątroby. Może za to odpowiadać również jakieś schorzenie nerek lub cukrzyca, dlatego podwyższony poziom amoniaku we krwi powinien lekarza skłonić do zlecenia pacjentowi dalszych badań. Wiadomo również, że amoniak we krwi podnoszą niektóre leki, np. kwas walproinowy stosowany w leczeniu padaczki i choroby afektywnej dwubiegunowej. Niekiedy przyczyny takich powikłań bywają błahe - na poziom amoniaku wpływ ma m.in. palenie papierosów i picie alkoholu.

Objawy podwyższonego poziomu amoniaku we krwi

Nadmiar amoniaku w organizmie gromadzi się w mózgu i krwi. Taka sytuacja grozi encefalopatią, czyli uszkodzeniem mózgu. W wyniku tego pojawiają się:

  • bóle głowy
  • dezorientacja
  • drżenie mięśni
  • przyspieszony oddech
  • senność

Leczenie

Osobie, która ma znacznie podniesiony poziom amoniaku we krwi trzeba podać leki obniżające stężenie tego związku w organizmie. Konieczne jest także znalezienie przyczyny takiego stanu i wyeliminowanie jej.

Zapach amoniaku w moczu i pocie

Zapach amoniaku w moczu i pocie zwykle świadczy o kłopotach z układem moczowym. Może to być zwykła infekcja dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza), ale także niewydolność nerek. Delikatny zapach amoniaku w pocie może także być oznaką błędów dietetycznych m.in. zbytniego ograniczenia węglowodanów. Zapach amoniaku wyczuwalny zarówno w pocie jak i w moczu może wskazywać na cukrzycę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!