Drugi mózg może tuczyć
Ludzkie jelita posiadają skomplikowany, bo złożony z ponad 100 milinów neuronów, układ neuronów. Układ ten, nazywany często drugim mózgiem, odpowiada, między innymi, za opróżnianie żołądka. Im sprawniej działają neurony, tym szybciej, na przykład, znika pokarm z żołądka. Jest też druga strona medalu – lepsza praca komórek nerwowych wpływać może na zwiększenie wagi.
Doświadczenia
W jaki sposób działanie neuronów miałoby przyczyniać się do otyłości? – żołądek pracujący na wysokich obrotach, stymulowany wciąż do wznawiania pracy, nie ma czasu na wysłanie sygnałów sytości i pracuje tak, jakby miał nieograniczone możliwości przerobu pokarmu.
Zobacz też:Komputer z Berkeley czyta w ludzkich myślach
Neuronowa fabryka resztek pokarmu
Mechanizm działania nadaktywnych neuronów zbadano na razie na myszach, którym podawano w początkowych tygodniach życia bogaty w cukry i tłuszcze pokarm. Dieta ta sprawiła, że jelitowy system nerwowy nie rozwijał się prawidłowo. Innymi słowy, nie dojrzewał tak, jak cały organizm. Badacze z Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale zauważyli, że żołądki myszy wykazują prawdziwą hiperaktywność
Gdy żołądek nie dojrzewa
Łaknienie w przeciągu życia zmienia się. Żołądek przerabia więcej w okresie wzrostu i rozwoju, gdy dojrzewamy, ale gdy okres ten się kończy spada zapotrzebowanie na tak duże ilości pokarmu, mimo to, niedojrzały system neuronów wciąż stymuluje nasze łaknienie. Wiedząc o tym, jak funkcjonuje "drugi mózg", być może wkrótce będziemy mogli „przeprogramować” nasze żołądki ograniczając tym sposobem plagę otyłości.
Źródło: Rp.pl (Zbyt sprawne neurony) /PZ
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!