Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia

Słońce najlepszym lekiem na reumatoidalne zapalenie stawów

Według amerykańskich naukowców reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec, można skutecznie leczyć, leżąc na słońcu. Wniosek z przeprowadzonych przez nich badań jest prosty: im dłużej się poddajemy działaniom promieni słonecznych, tym mniej jesteśmy narażeni na tę chorobę - czytamy w serwisie rp.pl w artykule "Słońcem w gościec".
/ 06.02.2013 09:32
Reumatoidalne zapalenie stawów/fot. Fotolia fot. Fotolia

Naukowcy z Harvard Medical School przebadali ok. 200 tys. kobiet. Pierwsza połowa była monitorowana od 1976, a pozostałe 100 tys. od 1989 roku. Następnie porównano ich stan zdrowia z szacunkowym napromieniowaniem UVB, któremu były poddane w zależności od miejsca zamieszkania. Wyniki wyraźnie sugerują, że istnieje związek między ilością czasu spędzanego na słońcu a zachorowaniem na reumatologiczne zapalenie stawów.

Grupa monitorowana od 1976 roku, czyli starsze kobiety, były o 21% mniej narażone na zachorowanie na gościec. Natomiast u młodszych kobiet, kontrolowanych od 1989 roku, nie zanotowano spadku ryzyka zapadnięcia na tę chorobę. Należały one już bowiem do pokolenia intensywnie używającego kremów z filtrami anty-UVB, które skutecznie blokowały dostęp promieni słonecznych do organizmu.

Naukowcy przypuszczają, że to witamina D, którą nasze organizmy same wytwarzają pod wpływem promieni słonecznych, chroni przed gośćcem. Osoby z chorobami stawów mają niski poziom witaminy D, co może mieć ogromny wpływ na ich komórki odpornościowe. Niski poziom tej witaminy zanotowano także u osób z inną poważną chorobą autoimmunologiczną: stwardnieniem rozsianym oraz z zapaleniem stawów.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania reumatoidalnemu zapaleniu stawów jest leżenie na słońcu przez przynajmniej 15 minut dziennie z odkrytą głową i ramionami. To wystarczy, by doładować organizm niezbędną dawką witaminy D.

Zobacz także: Jak prawidłowo zdiagnozować chorobę reumatyczną?

Źródło: rp.pl, 5.02.2013/mm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!