Soczewki kontaktowe - dla kogo i czy warto?

Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe? To musisz o nich wiedzieć!
/ 21.08.2014 09:34

Wady wzroku stanowią duży problem. Z roku na rok wzrasta też liczba zwolenników soczewek kontaktowych, które pomagają w wygodny sposób korygować wady wzroku. Co powinniśmy wiedzieć, zanim sięgniemy po to rozwiązanie?

Soczewki kontaktowe - dla kogo i czy warto?

fot. Fotolia

Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych!

Kiedy zaleca się soczewki kontaktowe?

Soczewki wskazane są dla wszystkich osób, które nie czują się komfortowo w okularach oraz dla wszystkich, którym okulary przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie zalecane są, jeżeli:

  • wada wzroku przekracza 6 dioptrii (+/-), 
  • różnowzroczność przekroczyła 3 dioptrie,
  • wada występuje tylko w jednym oku.

Ponadto, soczewki pomagają korygować niedoskonałości przy uszkodzeniach gałki ocznej, a także złożone wady wzroku, jak np. astygmatyzm czy presbiopia. Lekarze stosują również soczewki, jako opatrunek po zabiegach wykonywanych na gałce ocznej.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Dzięki noszeniu soczewek kontaktowych możemy zupełnie zapomnieć o wadzie wzroku i oddać się całkowicie swoim zajęciom.

Soczewki kontaktowe są też dużo lepszym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ nawet przy słabym świetle można lepiej ocenić odległości od innych pojazdów, a dzięki ostremu widzeniu centralnemu i peryferyjnemu znika problem z dostrzeganiem szczegółów.

Soczewki kontaktowe to też skuteczny sposób na poprawę samooceny oraz dodanie pewności siebie. Jest to także bardzo ważne szczególnie dla kobiet, które nie muszą już ukrywać makijażu za okularami.

Od czego zacząć?

Soczewki kontaktowe powinien dobrać specjalista – lekarz okulista lub optometrysta. Bardzo ważne jest, aby pierwsza para soczewek była zaaplikowana w gabinecie. Wtedy mamy pewność, że mamy dobrane i dopasowane soczewki idealnie dla naszych oczu. Warto podkreślić, że podczas wizyty pacjent powinien otrzymać bezpłatnie soczewki próbne, które po przenoszeniu określonego czasu musi skontrolować specjalista w gabinecie – wtedy mamy 100% pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.

Na podstawie materiałów prasowych Bezokularow.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!