Trawa pszeniczna uprawiana w warunkach domowych to prawdziwy hit żywieniowy. To jedno z najświeższych warzyw, jakie możemy otrzymywać z własnej plantacji o każdej porze roku – także zimą. Sok z trawy pszenicznej okazuje się być bogatym w substancje odżywcze napojem o cennych dla zdrowia właściwościach.
Fot. Depositphotos
Sok z trawy pszenicznej jest uznawany za efektywny środek detoksykujący, odkwaszający i wzmacniający organizm, ponieważ obfituje w:
- węglowodany
- białko roślinne
- nienasycone kwasy tłuszczowe
- zielony barwnik – chlorofil
- potas
- magnez
- wapń
- żelazo
- witaminy z grupy B.
Zastosowanie soku z trawy pszenicznej
Sok z trawy pszenicznej stosowany wewnętrznie, czyli doustnie prawdopodobnie może być pomocny w walce z niedokrwistością, zmęczeniem, obniżeniem nastroju, bezsennością, nadciśnieniem. Chroni przed wolnymi rodnikami tlenowymi, a także poprawia utlenowanie naszego organizmu. Ponadto może zapobiegać nadwadze, problemom z trawieniem, nadkwasotą oraz łagodzić stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Regularne wypijanie soku z trawy pszenicznej może także zmienić zapach potu. Sok pszeniczny znajduje też zastosowanie w kosmetologii i pielęgnacji skóry. Można przygotowywać na jego bazie maseczki na skórę i włosy działające odżywczo, oczyszczająco, liftingująco i rozświetlająco. Sok poprawia także stan włosów i przyspiesza gojenie się ran (warto wcześniej skonsultować to z lekarzem), a także łagodzi świąd, odparzenia i ukąszenia owadów.
Jak stosować sok z trawy pszenicznej:
profilaktycznie: 30g soku dziennie
w chorobach: 30-90g soku dziennie
spadek odporności: 60-90g soku dziennie
*trawapszeniczna.pl.tl
Domowa uprawa trawy pszenicznej:
1. Do wysokich podstawek pod doniczki nasypać ziemi na wysokość ok. 1 cm
2. Wysiać nasiona ekologicznej pszenicy i podlać je, przysypać ok. 1cm warstwą ziemi.
3. Przełóż pszenicę w nasłonecznione miejsce i każdego wieczora podlewaj
4. Po kilku dniach pszenica powinna wykiełkować.
5. Gdy trawa osiągnie wysokość ponad 10cm – nadaje się do ścięcia.
Czy wiesz, że...
Sok z trawy pszenicznej zawiera mnóstwo chlorofilu – zielonego barwnika, który jest podobny do hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi. Chlorofil wchłonięty przez organizm poprawia może wspomóc poprawę parametrów krwi.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!