Solarium rozwija raka skóry

Przygotowanie do opalania w solarium fot. Fotolia
Badania dowiodły, że opalanie na solarium znacząco wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry, a Międzynarodowa Agencja Badania Raka zaklasyfikowała promieniowanie UV jako czynnik rakotwórczy – czytamy na healthnews.com w artykule „More evidence links tanning beds to skin cancer”.
/ 19.03.2012 10:22
Przygotowanie do opalania w solarium fot. Fotolia

Najnowsze badania wykazały, że kobiety korzystające z solarium są narażone na wystąpienie raka skóry w tym samym stopniu, co osoby opalające się na słońcu. Dotychczas trwały spory w tej sprawie, a badania nie wykazały jednoznacznie wpływu lamp stosowanych na solarium na rozwój komórek nowotworowych. Wciąż niejasny pozostaje wpływ opalania na rozwój najbardziej rozpowszechnionej postaci raka skóry – raka podstawnokomórkowego.

Uważa się, że mniej więcej jedna na pięć Amerykanek w pewnym momencie życia zachoruje na raka skóry i w większości przypadków będzie to rak podstawnokomórkowy, którego stosunkowo łatwo wyleczyć.

Jiali Han wraz z naukowcami z Harvardu przeanalizowali do najnowszych badań dane blisko 730 tysięcy amerykańskich pielęgniarek z ostatnich 20 lat. Publikacje donoszą, że kobiety opalające się w młodości są bardziej narażone na pojawienie się raka skóry – te, które opalały się w okresie między szkołą średnią a 35 rokiem życia co najmniej 4 razy w roku, są o 15% bardziej narażone na powstanie nowotworu niż osoby nie korzystające z solarium.

Dostrzeżono także związek opalania na solarium z powstawaniem czerniaka i raka płaskonabłonkowego, jednak w przypadku czerniaka wynik okazał się nieistotny statystycznie – może to wynikać z bardzo małej liczby kobiet chorych na czerniaka spośród 730 tysięcy przebadanych pielęgniarek. W Amerykańskim społeczeństwie ryzyko zachorowania na czerniaka wynosi jedynie 2%, a u osób czarnoskórych ryzyko to jest jeszcze niższe. Niemniej jednak czerniak jest najmniej uleczalnym nowotworem skóry.

Zobacz też: Jak dbać o siebie na wakacjach?

Również inne badania dowiodły, że promieniowanie stosowane na solarium wpływa na rozwój czerniaka. Doktor June K. Robinson, profesor dermatologii z Chicago potwierdza, że wewnętrzne promieniowanie wpływa zarówno na powstanie czerniaka, raka płaskonabłonkowego, jak i raka podstawnokomórkowego.

Ważnym wnioskiem z badań Robinson jest fakt, że ryzyko zachorowania wzrasta już po kilku wizytach na solarium w ciągu roku. Również wiek, w którym kobieta zaczyna się opalać jest istotny – im wcześniej, tym ryzyko zachorowania jest większe. Kobiety, które były co najmniej 7 razy w roku w szkole średniej i na studiach na solarium są aż o 73% bardziej narażone na wystąpienie raka skóry.

Zespół Han ma na celu ostrzeżenie społeczeństwa przed niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą opalanie na solarium, a także nałożenie ograniczeń na salony. W wielu krajach zakazano nieletnim korzystania z solarium, a w ubiegłym roku Kalifornia stała się pierwszym stanem, w którym zabroniono osobom poniżej 18 roku życia sztucznego opalania.

Zobacz także: Jak należy korzystać z solarium?

Źródło: healthnews.com/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA