Sposoby na bóle stawów skurcze łydek zlewne poty i kaszel w nocy

Noce dolegliwości fot. Fotolia
Każdemu zdarza się, że gorzej śpi. Jeśli jednak różnego rodzaju bolączki regularnie uniemożliwiają ci wypoczynek, warto zacząć działać
Marta Wilczkowska / 15.04.2014 07:00
Noce dolegliwości fot. Fotolia
Aby nasz organizm był w dobrej formie potrzebuje około 8 godzin snu na dobę. Liczy się jednak nie tylko czas, lecz także jakość. Nocny wypoczynek tylko wtedy będzie skuteczny, gdy nic go nie będzie zakłócać. Jeśli więc w nocy pojawiają się jakieś dolegliwości, jak najszybciej z nimi się rozpraw.

1. Bóle stawów

Bóle stawów najczęściej są wynikiem zwyrodnień. Obciążone w ciągu dnia stawy, często dają znać o sobie właśnie w nocy, wywołując ból, który utrudnia przewracanie się z boku na bok. Jeśli taka sytuacja zdarza się tylko po męczącym dniu, wystarczy lek przeciwbólowy. Kiedy jednak kłopoty nawracają i dodatkowo rano towarzyszy im sztywność niektórych stawów, warto powiedzieć o tym lekarzowi. To mogą być pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów – choroby wymagającej zaawansowanego leczenia.

2. Skurcze łydek

Skurcze łydek mogą być objawem niedoboru elektrolitów (np. magnezu, potasu). Wówczas picie wody mineralnej, pogryzanie orzechów oraz ewentualnie przyjmowanie zestawu witamin w tabletkach powinno usunąć dolegliwości. Jeśli to nie pomoże, skurcze nóg są prawdopodobnie zapowiedzią utrudnionego krążenia krwi w nogach, a nawet tworzących się żylaków (nie muszą być wcale widoczne). Jeśli więc dolegliwości się powtarzają, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do chirurga naczyniowego lub flebologa.

3. Zlewne poty

Doraźnie tego typu dolegliwości możesz zmniejszyć, sięgając 3 razy dziennie po napar z szałwii (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku). Warto jednak poszukać ich przyczyny. Jeśli jesteś po pięćdziesiątce i twoje miesiączki straciły regularność, prawdopodobnie zaczęłaś przekwitać. Konieczna jest wówczas wizyta u ginekologa, który doradzi ci jak walczyć z objawami menopauzy. Jeżeli jednak jesteś młodsza lub nadal regularnie masz okres, poproś lekarza o skierowanie na badanie poziomu hormonu TSH. Jego wynik pokaże, w jakiej kondycji jest twoja tarczyca. Nadpotliwość może być objawem jej nadczynności.

4. Parcie na pęcherz

Czasami za nocne wizyty w łazience odpowiada picie dużej ilości płynów przed snem albo zjedzenie owoców na późną kolację. Jeśli jednak przez parę dni wstajesz na siusiu po kilka razy każdej nocy lub pojawiły się inne objawy: bóle brzucha, gorączka, krwiomocz, konieczna jest wizyta u lekarza, bo prawdopodobnie masz zapalenie układu moczowego. Zanim jednak trafisz do gabinetu, skorzystaj z dobrodziejstw żurawiny! Gdy kłopot z częstym parciem na pęcherz ma mężczyzna, konieczna jest jak konsultacja urologiczna (potrzebne skierowanie!), gdyż mogą być to pierwsze objawy przerostu prostaty.

5. Kaszel

Powodów pokasływania może być naprawdę wiele. Jeśli niedawno przechodziłaś infekcję, być może resztki wydzieliny spływają po tylnej ściance gardła i prowokują odkasływanie. To może trwać kilka dni i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeżeli natomiast w ciągu dnia cierpisz też z powodu bólu głowy, przyczyną bywa zapalenie zatok. W takiej sytuacji spróbuj doraźnie rozgrzewać czoło np. termoforem, ale bez lekarza raczej się nie objedzie.

6. Bóle nadbrzusza

Najczęściej są efektem przejedzenia. Kiedy jednak przypominają uczucie głodu, prawdopodobnie odpowiadają za nie wrzody dwunastnicy. Ból może promieniować do prawego ramienia i pojawiać się również w czasie dnia, gdy od ostatniego posiłku minęło już trochę czasu. Bardzo często towarzyszą mu: zgaga, pieczenie w przełyku i niestrawność. Chcąc pozbyć się dolegliwości na dobre, trzeba wybrać się do internisty. Aby potwierdzić objawy choroby wrzodowej, lekarz skieruje cię na badanie krwi i gastroskopię (konieczne skierowanie!). Gdyby diagnoza się potwierdziła, konieczna będzie dwutygodniowa kuracja antybiotykowa i stosowanie lekkostrawnej diety (na pewno trzeba będzie zrezygnować z kawy, alkoholu, ostrych przypraw).

7. Drętwienie rąk

Zwykle jest efektem przeciążenia kręgosłupa lub dyskopatii kręgów szyjnych. W takim przypadku drętwieniu rąk towarzyszą zawroty i bóle głowy oraz szumy uszne. Aby potwierdzić diagnozę, trzeba wykonać RTG odcinka szyjnego kręgosłupa. W leczeniu stosuje się specjalną gimnastykę. Ważna jest też higiena snu . Staraj się jak najczęściej spać na wznak, najlepiej na poduszce ortopedycznej, która wspiera odcinek szyjny.

Zobacz, jak możesz zadbać o zdrowie naturalnymi sposobami!

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA