Sposoby na wchłonięcie torbieli jajnika. Jakie są metody leczenia?

sposoby na wchłonięcie torbieli fot. Adobe Stock, Анна Ковальчук
Torbiele jajnika często ulegają samoistnemu wchłonięciu. W innych przypadkach wymagają interwencji lekarza. Czasami wystarczy obserwacja i regularne badania, ale niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny: laparoskopia lub laparotomia. We wchłonięciu się torbieli jajnika pomocne są również leki hormonalne.
/ 06.03.2024 05:28
sposoby na wchłonięcie torbieli fot. Adobe Stock, Анна Ковальчук

Spis treści:

  1. Czym jest torbiel jajnika i jakie daje objawy?
  2. Sposoby na wchłonięcie torbieli
  3. S​posoby na wchłonięcie torbieli w ciąży
  4. Kiedy wiadomo, że torbiel się wchłonęła?

Czym jest torbiel jajnika i jakie daje objawy?

Torbiele jajnika, zwane też cystami jajników, to patologiczne struktury wypełnione płynem występujące w obrębie jajnika. Dzieli się je na dwie grupy: torbiele czynnościowe, powstające wskutek zaburzeń hormonalnych oraz rzadziej występujące pozostałe torbiele (np. torbiel krwotoczna, endometrialna, torbiel dermoidalna).

Torbiele jajników występują często. Szacuje się, że u 20% kobiet powstaje przynajmniej jedna torbiel w ciągu życia. Najczęściej zmiany te nie są groźne dla życia i zdrowia.

Torbiele jajników powstają w większości przypadków w sposób naturalny, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Przykładowo typowa torbiel czynnościowa, zwana też torbielą prostą lub pęcherzykową, powstaje wskutek zaburzeń hormonalnych zachodzących w cyklu przed owulacją.

Torbiele mogą mieć charakter łagodny (przetrwały pęcherzyk Graafa), ale może również stanowić zmianę złośliwą (rak jajnika). Dla rokowania i leczenia bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie.

Możliwe objawy torbieli jajników to: 

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • plamienia międzymiesiączkowe,
  • bóle brzucha,
  • uczucie pełności w podbrzuszu, 
  • złe samopoczucie,
  • ból podczas stosunku,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • nudności oraz wymioty.

Bardzo często torbiele jajników nie powodują żadnych dolegliwości i są wykrywane przypadkowo w trakcie badania USG.

Sposoby na wchłonięcie torbieli

Większość torbieli jajników wchłania się samoistnie w organizmie. Dzieje się to w ciągu jednego lub kilku cykli miesiączkowych. Jeżeli do tego nie dojdzie, wskazane są dalsze działania. Cysty mogą też znikać poprzez pęknięcie. Ich zawartość też może wchłonąć się bez interwencji lekarskiej w ciągu kilku dni. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje torbieli są groźne, mogą powodować silne krwawienia lub mają tendencję do złośliwienia. W razie wątpliwości lub niepokojących dolegliwości zawsze najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem.  

Dostępne sposoby leczenia torbieli jajnika to:

  • Obserwacja. Proste torbiele jajnika, o średnicy mniejszej niż 3 cm, zazwyczaj nie wymagają usuwania. Jeśli torbiel nie wywołuje żadnych objawów, lekarz może zaproponować wyłącznie kontrolne badania USG.
  • Leki antykoncepcyjne. Torbiele powstają wskutek zmian hormonalnych, dlatego leczenie może polegać na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Hamują one aktywność jajników, dzięki czemu zmiany stają się mniejsze. 
  • Laparoskopia. Większe torbiele jajnika są usuwane metodą laparoskopową, która polega na zlikwidowaniu zmiany za pomocą narzędzi wprowadzonych przez niewielkie nacięcia w brzuchu. Jest to metoda małoinwazyjna, która pozostawia nieznaczne blizny i umożliwia szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Jest złotym standardem usuwania torbieli jajnika.
  • Laparotomia. Jest to bardziej złożona procedura usunięcia torbieli, która wymaga nacięcia powłok brzucha.

Torbiele jajnika wymagające usunięcia to przede wszystkim zmiany duże oraz podejrzane, które mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. Decyzję o właściwym sposobie leczenia torbieli jajnika należy podejmować wraz z lekarzem. Zarówno laparoskopia, jak i laparotomia odbywają się w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkoza). U kobiet w wieku reprodukcyjnym zabieg przeprowadza się z jak największym oszczędzeniem tkanki jajnikowej, aby kobieta miała szanse na zajście w ciążę. 

Sposoby na wchłonięcie torbieli w ciąży

Torbiele jajnika, które powstają w trakcie ciąży (zarówno torbiele ciałka żółtego, jak i pęcherzykowe) wchłaniają się samoistnie w czasie od 14. do 16. tygodnia ciąży. Obserwacja i kontrole lekarskie są wystarczającym działaniem, jakie należy podjąć. Największe szanse na samodzielne ustąpienie cyst występują w przypadku zmian mniejszych niż 5 cm oraz prostej budowy.

U kobiet w ciąży mogą rozwinąć się torbiele jajnika, które wymagają leczenia chirurgicznego. Laparoskopia może być bezpiecznie wykonana we wszystkich trymestrach ciąży, jednak jest zalecana w drugim trymestrze. 

Kiedy wiadomo, że torbiel się wchłonęła?

O wchłonięciu się torbieli może świadczyć brak dolegliwości, które wcześniej występowały, np. bólu podbrzusza. Jednak jedynym pewnym sposobem na sprawdzenie, czy torbiel jajnika uległa wchłonięciu, jest badanie u ginekologa. Lekarz wykonuje USG dopochowowe, w trakcie którego ocenia wygląd jajników i ewentualne zmiany. 

Źródła:
Mobeen S, Apostol R. Ovarian Cyst. [Updated 2023 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560541/

Czytaj także:
Wzdęty brzuch to jeden z objawów torbieli jajnika. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Objawy raka jajnika pojawiają się późno. Co powinno zaniepokoić?
Ból jajnika – przyczyny i leczenie. Co oznacza ból lewego jajnika, prawego jajnika, przed okresem i po okresie?
Objawy raka jajnika mogą przypominać mniej groźne choroby. Na co zwrócić uwagę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA