Sposoby na zdrowy kręgosłup

Zdrowy i mocny kręgosłup fot. Fotolia
Cenne rady i skuteczne ćwiczenia dla wszystkich, którzy chcą mieć zdrowy i mocny kręgosłup.
/ 16.08.2012 12:51
Zdrowy i mocny kręgosłup fot. Fotolia
Ból pleców to powszechny problem – prawie 90 proc. Polaków przynajmniej raz w życiu miało kłopot z bolącymi plecami, a ponad połowa regularnie cierpi na tego typu dolegliwości. Warto wiedzieć, jak sobie wtedy pomóc.

Coś mnie boli w plecach – to jedno z częściej powtarzanych zdań w gabinetach lekarskich. Statystki mówią, że dolegliwości kręgosłupa są przyczyną ponad połowy zwolnień lekarskich! W większości przypadków lekarze jednak rozkładają ręce. Mogą bowiem tylko zapisać nam leki, które wyłącznie doraźnie zmniejszają ból, ewentualnie skierować nas na rehabilitację. W sytuacji nagłego bólu możemy także sami spróbować sobie pomóc. Nieocenione są proste ćwiczenia, masaże i terapia ciepłem.

Aby jednak pozbyć się bólów pleców na dobre, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia. I o tym, jak to zrobić, piszemy na kolejnych stronach. Wiadomo bowiem, że za dolegliwości odkręgosłupowe najczęściej odpowiadają nasze codzienne grzeszki – brak ruchu (mięśnie podtrzymujące kręgosłup nie mają okazji się wzmacniać, są więc słabe i bolą); siedząca lub stojąca praca (powoduje napięcia mięśni pleców), stres (zwiększa ryzyko ucisków) i nadwaga, która obciąża mięśnie pleców.


Ból karku

Najczęściej pojawia się wtedy, gdy zmagamy się ze stresem. Może być także spowodowany zwyrodnieniem, długim siedzeniem przy komputerze lub spaniem na zbyt wysokiej poduszce. Często łączy się ze sztywnością karku.
Działaj szybko: rozruszać bolący kark pomoże delikatny, ale zdecydowany masaż: poproś kogoś, by porządnie natarł ci go rozgrzewającą maścią.

Ból krzyża

Niekiedy świadczy o chorobach kobiecych. W zdecydowanej większości jednak spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi. Pojawia się np. gdy śpimy na złym materacu lub źle coś dźwigniemy.
Działaj szybko: ulgę przyniesie nacieranie pleców ciepłym ręcznikiem. Przez jakiś czas lepiej też nie obciążać krzyża (np. unikać dźwigania). Jeśli ból trwa dłużej niż kilka dni, wymaga konsultacji z ortopedą i ginekologiem.

Ból ramion

Na ten rodzaj dolegliwości cierpią głównie kobiety. Ból ramion zwykle spowodowany jest stanem zapalnym torebki stawowej lub ścięgna. Może promieniować do górnej części pleców i szyi.
Działaj szybko: Nałóż na ramię ciepły kompres (np. termofor, woreczek z rozgrzaną na patelni solą, poduszkę elektryczną). Możesz także nakleić na bark rozgrzewający plaster (np. Voltaren Termal, Kapsiplast). Jeśli to nie pomaga, konieczna jest pomoc lekarza i rehabilitanta.

Ból pośrodku pleców

Najczęściej spowodowany jest wadą postawy lub zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku piersiowym kręgosłupa. Zwykle powodem takiego stanu jest przesiadywanie w niewłaściwej pozycji przy biurku, spanie na miękkim materacu i brak ruchu.
Działaj szybko: Wypróbuj rozluźniającą kąpiel w ciepłej wodzie lub wybierz się na basen popływać stylem grzbietowym (to odciąży zbolałe mięśnie). Jeśli dolegliwości się powtarzają, skonsultuj się z lekarzem.

Jak możesz sobie pomóc?


Ból pojawił się nagle i utrudnia ci funkcjonowanie? Zanim zapiszesz się do lekarza, spróbuj sama sobie pomóc.
  • Wykorzystaj działanie ciepła. Przyłóż do pleców termofor lub po prostu zanurz się w kąpieli. To pomoże ci rozluźnić mięśnie, a to właśnie ich napięcie odpowiada za dolegliwości.
  • Postaw na masaż. Ugniatanie pleców zostaw specjalistom. Domowy masaż powinien polegać na delikatnym pocieraniu okrężnymi ruchami pleców po bokach kręgosłupa.
  • Wypróbuj leki. Najlepsze w tym wypadku są te, któredziałają miejscowo (w postaci maści i żelów, np. Dip Rilif, Naproxen żel). Dodatkowo możesz zażyć tabletkę z paracetamolem (np. Apap, Panadol) lub ibuprofenem (np. Nurofen lub Ibum).

10 minut na ćwiczenia

Taka gimnastyka o poranku pomoże ci rozruszać kręgosłup i pokonać poranną sztywność mięśni. Te ćwiczenia sprawdzą się także wtedy, gdy poczujesz, że twoje plecy zaczynają odmawiać posłuszeństwa – są zmęczone i bolą.

Dzięki temu ćwiczeniu rozciągniesz dolne części pleców. Wskazane szczególnie dla osób, które cierpią na bóle krzyża i okolicy lędźwiowej:
  • Połóż się na plecach, ręce ułóż prostopadle do ciała. Weź wdech i unieś ugiętą w kolanie lewą nogę.
  • Przenieś ją na prawą stronę ciała w taki sposób, by kolano dotknęło podłogi. Przytrzymaj je prawą ręką. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy i wróć do leżenia na plecach. Wykonaj to samo ćwiczenie drugą nogą. Powtórz po 4 razy na każdą nogę.
Tak zwany koci grzbiet pomaga rozciągnąć plecy na całej długości. Przynosi ulgę m.in. po dniu spędzonym za biurkiem:

  • Uklęknij na czworakach. Robiąc wdech, zaokrągl plecy jak kot. Wciągnij przy tym brzuch i próbuj schować pod siebie pośladki.
  • Wykonaj wydech, jednocześnie próbując usiąść na piętach, nie odrywając przy tym rąk od podłogi. Wróć z tej pozycji do wyjściowej. Ćwiczenie to będzie skuteczne, gdy powtórzysz je co najmniej 4 razy.
Te ćwiczenia świetnie rozluźniają barki i pomagają zmniejszyć ból ramion. Polecane szczególnie osobom, które dużo dźwigają:
  • Połóż się na podłodze, ręce ułóż wzdłuż ciała, stopy oprzyj na podłodze. Wykonaj wdech i podciągnij barki w stronę głowy. Wydech, barki wracają na miejsce. Powtórz 5 razy.
  • Teraz robiąc wdech, unieś ręce – tak, jakbyś próbowała po coś sięgnąć (łopatki powinny oderwać się od podłoża). Podczas wydechu pozwól ramionom opaść na podłogę. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA