szczepienie fot. Adobe Stock

Szczepienie dzieci i wizyta u lekarza to obowiązek – jest wyrok sądu

Ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli rodzic nie przyjdzie z dzieckiem na konsultację lekarską, złamie prawo i zapłaci karę.
Małgorzata Germak / 07.05.2018 12:48
szczepienie fot. Adobe Stock

Nowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego – obowiązek szczepienia, to nie tylko sam moment wkłucia igły. „NSA utrzymał wyrok sądów niższej instancji, mówiąc o tym, jak ważne jest szczepienie” – mówił na antenie TVN 24 Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. „Szczepienie jest obowiązkiem, a jego nierozerwalnym elementem jest kwalifikacja do szczepienia”.

To zdjęcie udowadnia, że warto szczepić dzieci przeciwko ospie wietrznej!

Obecnie w Polsce część szczepień jest obowiązkowych (są one bezpłatne) i przeciw tym chorobom rodzice powinni zaszczepić dziecko, jeśli nie ma ono przeciwwskazań do szczepień. Na rodziców, którzy uchylają się od szczepień, sanepid może nałożyć karę. Ale jak się okazuje, nie tylko obowiązkowe jest szczepienie, ale i konsultacja lekarska przed.

To badanie, na podstawie którego lekarz decyduje, czy dziecko może przyjąć szczepionkę, przeprowadza wywiad, sprawdza aktualny stan zdrowia dziecka, ale też – co ważne – informuje rodzica o tym, jak działa szczepionka i ostrzega o efektach ubocznych, które mogą wystąpić.

Rodzic, który nie zaprowadzi dziecka na taką konsultację przed szczepieniem, musi liczyć się z karą. Celowe unikanie obowiązkowych szczepień i wizyt lekarskich najpierw może oznaczać interwencję sanepidu, ale jeśli ta nie przyniesie efektu, na rodziców zostanie nałożona grzywna. I będzie nakładana aż do skutku.

Lekarze przestrzegają, że brak szczepień może spowodować powrót takimi groźnych chorób jak odra, błonica czy polio.

źródło: TVN24

Czytaj też:Niemowlę też może mieć depresję! Jak to możliwe i jak ją rozpoznać?Ten rodzaj chlamydii często wywołuje epidemie i zagraża dzieciom. Po czym ją rozpoznamy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/30.05.2018 12:29
I bardzo dobrze. Niestety, ale wiele kobiet rezygnuje ze szczepień, bo wydaje się im, że pozjadały wszytskie rozumy. Naprawdę czasem warto zaufać lekarzowi....on się naprawdę na tym zna. Polecam tez ciekawe artykuły na stronce zaszczepsiewiedza
/09.05.2018 14:35
hollywood czyli cała szajka illuminati też promuje szczepionki...filmy o zombie itp.!
/09.05.2018 14:30
PRZEMYSŁ STRACHU Stworzenie lęku wśród rodziców w celu wzmocnienia ich motywacji do szczepienia jest najważniejszą częścią reklamy do promowania szczepień. Cała gałąź badań odpowiada na pytanie: "Jaki poziom strachu musi być stworzony aby utwierdzić rodziców w przekonaniu o niezbędności szczepień". Dr Martin Hirte PS. Teraz już wiecie kochani dlaczego TVNy, Polszmaty, TVPiS i inne media masowej (dez)informacji solidarnie, bez względu na to czy popierają one rząd PiS czy UBywateli RP stręczą nas szczepionkami i nakręcają spiralę strachu chociażby wobec zakaźnych chorób wieku dziecięcego: odra, świnka, różyczka, wiatrówka???? A JAKIE PRODUKTY NAJCZĘŚCIEJ SĄ REKLAMOWANE ZA GRUBE MILIONY W OWYCH GÓWNOMEDIACH????
POKAŻ KOMENTARZE (6)