Szczepionka przeciwko HPV dla chłopców

Naukowcy planują zagłodzić raka prostaty. Zabiorą mu leucynę - główny składnik pokarmowy komórek nowotworowych w raku gruczołu krokowego./ fot. Fotolia
Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), stosowana do tej pory jedynie u dziewczynek, może być również zalecona chłopcom – donoszą naukowcy w czasopiśmie New England Journal of Medicine. Może to zapobiec w 90% przypadków rozwojowi brodawek płciowych u mężczyzn.
/ 13.10.2011 16:56
Naukowcy planują zagłodzić raka prostaty. Zabiorą mu leucynę - główny składnik pokarmowy komórek nowotworowych w raku gruczołu krokowego./ fot. Fotolia

Badanie z podwójną ślepą próbą przeprowadzono z udziałem 4065 panów w wieku 16-26 lat pochodzących z 18 krajów świata. Każdy z nich był na początku eksperymentu badany pod katem wcześniejszego kontaktu z którymś z typów wirusa HIV, a następnie szczepiony placebo lub szczepionką przeciwko 6, 11, 16 i 18 typowi wirusa. Przez następne 3 lata uczestnicy badania byli kontrolowani co pół roku, by określić skuteczność szczepionki.

Po tym czasie okazało się, że szczepienie nie tylko zapobiegło występowaniu brodawek narządów płciowych, ale aż w 86% chroniło również przed rozwojem przewlekłego zakażenia u osób zdrowych przed szczepieniem.

„To niezwykły postęp w dziedzinie nauki zajmującej się chorobami przenoszonymi drogą płciową.” – komentuje lekarz  Joel Palefsky, jeden z autorów badań – „ Teraz wiemy, że jeśli zaszczepimy mężczyzn wystarczająco wcześnie, będziemy mogli zapobiec większości przypadków brodawek płciowych w populacji.”

Naukowcy zwracają uwagę także na to, że dzięki zaszczepieniu męskiej części populacji również kobiety będą chronione przed wirusem brodawczaka. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, że w dalszym ciągu niewiele dziewczynek zostaje zaszczepionych w odpowiednim czasie.

Warto także przypomnieć, że wirus HIV, a szczególnie jego typy 16, 18, 31, 35 są odpowiedzialne za m.in. rozwój raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest walka z tym zakażeniem będącym w dalszym ciągu jedną z najczęstszych chorób przenoszoną drogą płciową.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć się przed wirusem HPV?

Źródło: Science Daily/ kp 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA