Niestety nie ma na nią szczepionki, co gorsza, można na nią chorować parę razy (zwykle 3-6), bo toksyn paciorkowców typu A, które ją wywołują jest kilka. Na szczęście, obecnie szkarlatyna jest chorobą relatywnie łatwo wyleczalną (przed wojną 1 na 4 chorych dzieci umierało).
Jak dzieci zarażają się szkarlatyną?
Szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa. Dzieci zarażają się nią bardzo łatwo. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Dlatego w przedszkolach i szkołach wywołuje małe epidemie. Bo wystarczy, żeby jedno zakażone dziecko kaszlnęło na zabawki, by zarazki przeniosły się na kolejne maluchy, które będą się nimi bawić...
Dziecko może zarazić się także od osoby, która jest nosicielem bakterii, ale sama nie choruje. Co ciekawe, szkarlatynę można złapać także od osoby chorej na anginę. Pierwsze objawy pojawiają się 2 do 5 dni od momentu zarażenia.
Czy wszystkie dzieci chorują na szkarlatynę?
Na szkarlatynę raczej nie chorują niemowlęta. Zwykle dotyka ona przedszkolaków i młodszych uczniów (do 10 r.ż). Mogą na nią zapadać także osoby dorosłe (choć te częściej łapią jednak po prostu anginę).
Objawy szkarlatyny u dziecka
Szkarlatyna zaczyna się dość gwałtownie. Dotychczas zdrowe dziecko z godziny na godzinę zaczyna się fatalnie czuć. Pojawia się wysoka gorączka (do 40 st.C), bóle kości i mięśni, mdłości, a nawet wymioty.
Niedługo potem dołącza do tego silny ból gardła. Gdy zajrzysz maluchowi do buzi, przekonasz się, że gardło jest malinowoczerwone.
Jako ostatni objaw pojawia się wysypka przypominająca ukłucie szczotką. Plamki występują najczęściej na piersiach, szyi i plecach, pośladkach. Jeśli rumień pojawi się na twarzy (nie zawsze tak się dzieje) zostawi na buzi jasny trójkąt dookoła ust i nosa. Wysypka w szkarlatynie może mieć rożne nasilenie - zależy ono od wrażliwości organizmu na toksyny wywołujące chorobę.
Co ciekawe, pod koniec infekcji pojawia się łuszczenie skóry na twarzy, dłoniach i stopach.
Leczenie szkarlatyny u dziecka
Żeby potwierdzić chorobę, często konieczne jest pobranie wymazu z gardła, w którym wykrywane są paciorkowce grupy. W leczeniu szkarlatyny u dzieci stosuje się antybiotyki, najczęściej penicylinę, rzadziej markolidy. Antybiotyk trzeba przyjmować przez 10 dni. Tyle właśnie trwa leczenie szkarlatyny u dziecka i tyle samo dni dziecko chore na szkarlatynę musi zostać w domu.
W razie potrzeby maluchowi podaje się też leki obniżające gorączkę. Konieczna jest również lekkostrawna dieta i nawadnianie dziecka (w czasie gorączki maluchy intensywnie się pocą, dlatego wskazane jest też codzienne branie prysznica). Po 1-2 dobach od podania antybiotyku dziecko przestaje zarażać, ale objawy utrzymują się jeszcze kilka dni.
Możliwe powikłania?
Jeśli antybiotyk jest zażywany odpowiednio długo (10 dni), ryzyko powikłań jest minimalne. W wyniku źle leczonej szkarlatyny mogą pojawić się m.in. gorączka reumatyczna, zapalenie ucha środkowego, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Ze względu na to ostatnie powikłanie 1-3 tygodnie po przechorowaniu szkarlatyny należy sprawdzić badanie ogólne moczu, ze względu na możliwość wystąpienia rzadkiego powikłania jakim jest ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.
Polecamy!
4 domowe sposoby na ból gardła
Ból psuje ci urlop? Możesz go pokonać!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!