Przyszłość w oku
Pentagon złożył zamówienie na soczewki kontaktowe oraz współdziałające z nimi specjalne okulary, chcąc w ten sposób podnieść efektywność zadaniową armii i zwiększyć poziom bezpieczeństwa, wyposażając wszystkich żołnierzy. Nad prototypem sprzętu ma zostać przeprowadzony szereg testów w warunkach polowych.
Równolegle z pracami dla armii, technologia przygotowywana jest do powszechnego udostępnienia, a zastosowanie mogłaby znaleźć m.in. w kinie (poprawa jakości obrazów 3D), sprzęcie komputerowym (gry na konsolach), czy systemie nawigacyjnym.
Firma stara się o pozytywne zatwierdzenie produktu przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
Zalety innowacyjnych soczewek
Soczewki umożliwiają jednoczesne prezentowanie informacji bez zasłaniania widoku otoczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu następującej technologii: centralna część soczewki przepuszcza światło z wyświetlacza przeziernego w środku źrenicy, natomiast na obrzeże źrenicy kierowany jest obraz otaczającego świata z zewnętrznej części soczewki. Oba obrazy w tym samym czasie ogniskują się na siatkówce oka. Kolejną zaletą soczewek jest zachowanie ostrości obrazu, bez względu na odległość i perspektywę patrzenia.
Wieloogniskowe soczewki kontaktowe mają również przeciwników, kwestionujących możliwość niewystępowania efektu maskowania obrazu otaczającego świata, prowadzącego w konsekwencji nawet do choroby lokomocyjnej.
Artykuł pochodzi z: Rzeczpospolita "Oko na sterydach"/ 14-15.04.2012r/ ad
Koniecznie przeczytaj również: Soczewki wewnątrzgałkowe - na zaćmę i wadę wzroku
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!