Chorobę wrzodową warunkuje wiele czynników, takich jak: zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, rodzaj przyjmowanych leków.

Tasiemiec uzbrojony - czyli tasiemczyca i cysticerkoza

Ten rodzaj tasiemca odpowiada za powstanie u człowieka dwóch różnych chorób. Jedna z nich może dawać poważne zaburzenia neurologiczne!
/ 01.02.2011 04:49
Chorobę wrzodową warunkuje wiele czynników, takich jak: zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, rodzaj przyjmowanych leków.

Tasiemiec uzbrojony (łac. Taenia solium) jest pasożytem dla którego, żywicielem ostatecznym jest człowiek. Bytuje on w przewodzie pokarmowym gdzie rozmnaża się płciowo. W wyniku tego powstają jaja, które wydalane wraz z kałem nosiciela zdolne są do zarażenia żywiciela pośredniego – świni. W jej mięśniach pasożyt tworzy postacie larwalne tzw. wągry. Spożycie takiego mięsa przez człowieka skutkuje inwazją tasiemca. Jest ona określana mianem tasiemczycy. W swoim przebiegu bywa zazwyczaj bezobjawowa, obecne mogą być jedynie niewielkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Polecamy: Jak uchronić dziecko przed toksokarozą?

Możliwe jest również zarażenie się jajami wydalanymi przez nosiciela ostatecznego (człowieka)! Najczęściej dochodzi do tego w sytuacji autozakażenia lub skażenia żywności odchodami osoby chorej.

Zarażenie i jego następstwa

W przypadku połknięcia jaj tasiemca uzbrojonego rozwija się tzw. cysticerkoza. Jest to choroba w przebiegu której, powstają liczne wągry. Bardzo często umiejscawiają się one w mózgu dając poważne zaburzenia neurologiczne oraz prowadząc do napadów padaczkopodobnych. Stosunkowo często larwy lokalizują się również w mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych oraz tkance podskórnej. Wągry obecne w tkance podskórnej mogą być wyczuwalne przez skórę jako guzki. Stwierdzenie larw w innych narządach wymaga już jednak użycia diagnostycznych metod obrazowych.

Leczenie

Leczenie w przypadku tasiemczycy polega na podawaniu leków. Lekiem z wyboru jest prazykwantel. Stosuje się go także w przypadku cysticerkozy, łącznie ze steroidami. O ile wągry nie uległy zwapnieniu daje to dobre efekty.

Bardzo dużą rolę w zakażeniach tasiemcem uzbrojonym odgrywa profilaktyka! Tasiemczycy można zapobiec poprzez odpowiednią obróbkę żywności – gotowanie lub głębokie zamrażanie wieprzowiny (- 20C przez 24 godzinny).

Polecamy: Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami?

Zapobieganie cysticerkozy polega głównie na zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny (np. mycie rąk po korzystaniu z toalety, nie spożywanie posiłków/płynów wątpliwego pochodzenia). Ponieważ do zarażeń dochodzi najczęściej w wyniku rażących zaniedbań higienicznych!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/12.05.2020 09:36
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermetyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 40 tabletek po 25zł, wyśle w oryginalnym opakowaniu. Całe zapieczętowane pakowanie 100 tabletek 2000zl. - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu. Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2021, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermetyny i Zentelu Albendazol, dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach. Prazykwantel 600mg 5zł, ważny 08.2021, opakowanie szpitalne pod nazwą Opticide 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 75mg na kg dziennie przez 3 dni na przywry. Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Metronidazol 400mg 1.5zl, listki po 10 tabletek - pierwotniaki, pasożyty, bakterie beztlenowe, giardia, rzęsistek, odleżyny, owrzodzenia, ameboza, giardiaza, lamblioza. Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698
/08.05.2018 11:42
PAKIET RODZINNY Sprzedam 5 leków pasożyty tasiemce przywry motylice glisty nużeńce świerzb 300zl Oferuję wybór 5 leków przeciwpasożytniczych 102 tabletek za 300 zł (włącza koszt wysyłki pobraniowej z Polski lub lotniczej rejestrowanej z Tajlandii). Poniższa mieszanka działa na całe spektrum (tasiemce, przywry, motylice, glisty i inne, po nużeńce, świerzb). Leki przeciwpasożytnicze należy mieszać, bo robaki się szybko uodparniają. W ten sposób można skutecznie pozbyć się ich wszystkich i najmniejszym kosztem. Leczenie najlepiej przeprowadzić w całej rodzinie, włącznie z czworonogami i cyklicznie, np. co pół roku. Vermox Mebendazole 100mg, 50 tabletek, wartość 100zł, 03.2020 Yomesan Niklozamid 500mg, 40 tabletek, opakowania kartonowe 10 blistrów x 4, wartość 120zł, 01.2022 Prazykwantel 600mg, 10 tabletek, wartość 50zł, 04.2020 Zentel Albendazole 200mg, 10 tabletek, 5 opakowań kartonowych po 1 blistr 2 tabletki, wartość 100zł, 12.2020 Stromectol Ivermektyna 6mg, 2 tabletki, wartość 40zł, 04.2019 Razem 102 tabletki, które można użyć w dowolnej kolejności, chociaż moje osobiste doświadczenie wskazuje mi zaczynać od najtańszych po prostu z powodów ekonomicznych. Pasożyty, na które działają te leki: tasiemce (uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy, bruzdogłowiec szeroki, karłowaty), różne przywry (kocia, chińska, płucna, krwawa), motylica wątrobowa, glista ludzka, filarie, włośnie kręte, włosogłówki, węgorki jelitowe, tęgoryjce, owsiki ludzkie, krętki, gronkowiec złocisty, paciorkowce, toksoplazmozy, rzęsistki, chlamydie, lamblie, nużeńce, świerzb. Stosować można też profilaktycznie, szczególnie, gdy żyje się ze zwierzętami domowymi, w czasie ich odrobaczania. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
/07.03.2018 15:59
Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 9.2018. Cena za tabletkę 3zł, włącza koszt lotniczej wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Oczywiście, mogę też wysłać opakowanie 100 tabletek, za 250zł. Będzie też znacznie dłuższa data przydatności. Lek jest ciężko dostępny na NFZ, trzeba czekać do 10 tygodni na sprowadzenie. Jan Krongboon massagewarsaw malpa gmail
POKAŻ KOMENTARZE (2)