Jak uchronić dziecko przed toksokarozą?

Jak uchronić dziecko przed toksokarozą?
Czy wiesz, co to jest toksokaroza? Toksokaroza to niezwykle niebezpieczna choroba wywołana przez pasożytnicze robaki o nazwie toksokara. Ponieważ chorobę przenoszą nasi czworonożni przyjaciele, na zakażenie szczególnie narażone są dzieci. Jak je ustrzec przed tą chorobą?
/ 12.08.2010 14:07
Jak uchronić dziecko przed toksokarozą?

Źródłem zarażenia są glisty, które przenoszą zwierzęta domowe – koty i psy. Szacuje się, że w Polsce zakażenie tymi nicieniami występuje u ok. 30% psów, szczególnie szczeniąt.

Rozwój toksokary

W całym skomplikowanym cyklu rozwojowym toksokary człowiek jest żywicielem pośrednim, a więc stanowi siedlisko larw. Dorosłe robaki żyją zaś w jelicie zwierząt, mnożąc się tam i składając setki jaj dziennie. Właśnie one stanowią źródło zakażenia dla człowieka, bowiem zjedzone przekształcają się w larwy, które penetrują całe nasze ciało. Jaja znajdują się w odchodach, które nasz pupil pozostawił w kuwecie, na trawniku czy w piaskownicy podczas codziennego spaceru ze swym właścicielem. Zatem źródłem zakażenia toksokarozą jest skażona gleba, spożyty pokarm zawierający jaja, a także kontakty z zakażonymi zwierzętami oraz ich odchodami.

Choroba brudnych rąk

Grupą szczególnie narażoną są dzieci, bowiem higiena ich rąk pozostawia wiele do życzenia. Bawiąc się na podłodze lub w piaskownicy, głaszcząc sierść kota czy psa lepkie nieraz ręce wsadzają do buzi. Nieświadomie połykają przyklejone do palców jaja i zamykają cykl rozwojowy glist. Jak wykazały badania Państwowego Zakładu Higieny najczęściej skażone jajami gleby występują w alejkach osiedlowych, trawnikach przy blokach, na boiskach, placach zabaw i w piaskownicach.

Warto wiedzieć: Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami?

Inwazja larw

Po spożyciu jaja przekształcają się w larwy, które wędrując wraz z krwią po całym organizmie osoby zarażonej osiedlają się w wielu narządach. Najpierw dostają się do wątroby, a następnie do płuc, mózgu, serca, mięśni czy oka. Objawy ich aktywności są różne w zależności od stopnia nasilenia inwazji pasożyta, jego liczebności oraz stanu odporności chorego. Larwy otaczając się grubą osłonką potrafią przetrwać kilka lat w ciele człowieka.

Postaci chorobowe toksokarozy

U części osób zakażonych objawy mogą w ogóle nie wystąpić, dlatego taką postać nazywamy toksokarozą utajoną. Z kolei u innych larwy powodują zapalenie i niszczenie tkanek i narządów – m.in. zapalenie mięśnia sercowego, mózgu czy wątroby, gorączkę, astmę, kaszel lub pogorszenie wzroku a nawet ślepotę.

Jak chronić się przed toksokarozą

Aby ustrzec się przed tą groźną chorobą należy zachować higienę w kontaktach z domowymi zwierzętami i ich odchodami. Nie należy wyprowadzać psa czy kota bez opieki, aby ten załatwił swoje potrzeby fizjologiczne gdziekolwiek. Na wielu osiedlach funkcjonują specjalne kosze na psie odchody, które należy zebrać łopatką z trawnika i wrzucić do woreczka. Piasek z kuwet także należy pakować w odpowiednie torebki.

Polecamy: O czym należy pamiętać przed podróżą do Indii?

Zakrywanie piaskownic chroni dzieci

W wielu miastach na osiedlach można zauważyć przykrywane na noc piaskownice. To godny naśladowania zabieg, chroniący piasek przed zanieczyszczeniem kocimi odchodami. Ponadto konieczne jest co najmniej 2-krotne w roku odrobaczanie naszego domowego pupila.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA