Osoba uprawiająca kulturystykę ćwiczy wybrane partie mięśni w określonej części ciała (na przykład ręce, nogi czy brzuch). Ćwiczenia takie wywołują bardzo pozytywne skutki dla naczyń krwionośnych – zwiększają przepływ krwi przez wybrane rejony organizmu. Uprawianie sportu także wpływa dodatnio na inne układy i czynności ciała takie jak oddychanie, przemiana materii, czy wyrzut hormonów.
„Wspomagacze” dla kulturystów
Najgroźniejsze dla kulturystów są oferowane suplementy diety. Producenci środków wspomagających efekty ćwiczeń zapewniają o ich całkowitym bezpieczeństwie i braku przeciwwskazań do stosowania. W rzeczywistości każdy taki preparat może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe lub są za młode na stosowanie tych suplementów.
Polecamy: Jak spalać tłuszcz bez utraty masy mięśniowej?
Uwaga, sterydy!
Wielu kulturystów pod wpływem presji wewnętrznej lub środowiskowej, decyduje się na przyjmowanie sterydów anabolicznych. Szybszy, łatwiejszy i przyjemniejszy efekt kusi każdego. Sterydy są to leki, których jednym z działań jest przyspieszenie wzrostu masy mięśniowej. Niestety to jedno z niewielu pozytywnych działań tych leków. Reszta jest bowiem wybitnie niekorzystna, przede wszystkim dla stanu układu naczyniowego i serca.
Ciemna strona sterydów
Negatywny wpływ sterydów na układ krążenia rzuca cień na wszelkie promowane ich zalety. Zmienia się skład krwi – robi się ona bardziej zagęszczona, a przez to łatwiej dochodzi do uszkodzeń naczyń. Serce musi przez to wykonywać bardziej intensywną pracę, a więc mięsień sercowy przerasta, szybciej się męczy.
W organizmie zatrzymuje się też woda i zamiast na bieżąco wypływać wraz z moczem – powoduje obrzęki i zaburzenia jonowe (jony to składniki krwi, które stoją na straży równowagi wodnej i zdrowia nerek). Wszystkie te efekty nie występują osobno, ale sumują się i przez to są jeszcze bardziej groźne.
Kreatyna szkodzi?
Kreatyna to substancja, występująca w naszym organizmie, przede wszystkim w mięśniach. Jest ona dodawana do większości dostępnych na rynku odżywek dla kulturystów. Jest traktowana jako całkowicie bezpieczny specyfik. Może się wydawać, że coś, co występuje w organizmie i jest przez niego wytwarzane, nie może być szkodliwe.
Dla osób całkowicie zdrowych, w dawkach zalecanych na opakowaniu specyfiku – jest bezpieczna. Nie jest także uznawana za doping (w przeciwieństwie do sterydów, które dopingiem są), jej przyjmowanie jest całkowicie legalne. Jednakże u osób poniżej 15 roku życia oraz u osób, które mają chore nerki albo wątrobę może powodować uszkodzenia tychże narządów.
Zobacz też: Aktywność fizyczna po zawale
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!