Staw kolanowy/fot. Fotolia fot. Fotolia

Terapia Orthokine – metoda leczenia artrozy

Czym jest artroza? Jak wiele osób cierpi na zwyrodnienia stawów? Do czego może prowadzić nieleczona artroza? Jak złagodzić ból towarzyszący zapaleniu stawów? Czy istnieją skuteczne metody leczenia artrozy? Jak spowolnić proces degeneracji chrząstki stawowej?
/ 26.11.2012 12:34
Staw kolanowy/fot. Fotolia fot. Fotolia

Kto powinien uważać na stawy?

Zwyrodnieniowe zmiany w stawach dotyczą co drugiego pięćdziesięciolatka i nawet 60% osób, które ukończyły 65 lat. Jednak na problemy ze stawami coraz częściej narzekają też młodzi ludzie. Zwyrodnienia wynikają bowiem nie tylko z procesów starzenia się czy predyspozycji genetycznych.

Jaki tryb życia sprzyja chorobom stawów?

„Ta niepokojąca tendencja wiąże się także z tym, że wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, zbyt rzadko się rusza i zmaga się z nadwagą. Do artrozy przyczynia się też wyczynowe uprawianie sportu, powodujące zbytnie obciążenia stawów” – wyjaśnia lek. med. Klaudiusz Kosowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii z kliniki Med Polonia.

Skutki choroby

Artroza może rozwijać się latami bez zauważalnych objawów. Nieleczona obejmuje pozostałe tkanki stawu, ścięgna, więzadła. Prowadzi też do chronicznego bólu stawów, który nawet po „rozruszaniu się” nie mija. Wszystko dlatego, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie doprowadzić do odtworzenia uszkodzonej chrząstki stawowej. Ten proces można jednak znacznie spowolnić.

Jak leczyć artrozę?

„Jedną z metod jest terapia Orthokine. Polega ona na pobraniu od pacjenta krwi, frakcjonowaniu w wirówce, a następnie umieszczeniu jej na kilka godzin w specjalnym inkubatorze. W tym czasie komórki krwi produkują dużą ilość przeciwzapalnego białka (interleukin).

Tak wytworzoną surowicę wstrzykuje się następnie w miejsce dotknięte chorobą zwyrodnieniową, najczęściej staw” – mówi lek. med. K. Kosowski. W ten sposób leczy się stan zapalny w stawie oraz spowalnia się proces degeneracji chrząstki stawowej.

Pozwala to na złagodzenie towarzyszącego artrozie bólu oraz na przywrócenie sprawności, a także odroczenie nawet na kilka lat zabiegu operacyjnego.

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/kb

Zobacz również: Budowa stawów - kiedy konieczna jest proteza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!