Toksoplazmoza – prawdy i mity

Chroby zakaźne fot. Fotolia
Jest groźna dla kobiet w ciąży, a przenoszą ją koty. Czy to jednak na pewno cała prawda o tej chorobie?
Agnieszka Czechowska / 20.04.2015 09:42
Chroby zakaźne fot. Fotolia

Jeszcze parę lat temu prawie nikt nie słyszał o tym odzwierzęcym schorzeniu. Dziś o toksoplazmozie sporo wiedzą na pewno kobiety w ciąży. Czy jednak mają na jej temat prawdziwe informacje? Sprawdziliśmy, które z tych wiadomości są mitem, a które mają naukowe powiedzenie.

Chorobą tą można zarazić się tylko od kota

To mit. Znacznie częściej do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenie surowego lub półsurowego mięsa lub spożycia niepasteryzowanego mleka albo jego przetworów (serów, śmietany). Niebezpieczne jest także jedzenie owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią oraz niemycie rąk po pracy w ogródku.

Można zapobiegać tej chorobie

Prawda. Jest to dość proste – przed wszystkim trzeba zachowywać podstawowe zasady higieny: myć ręce zawsze po kontakcie ze zwierzętami, przed przygotowywaniem jedzenia i każdym kontakcie z ziemią. Kobiety w ciąży dodatkowo powinny zrezygnować z jedzenia tatara i innych dań zawierających surowe mięso oraz niepasteryzowanych produktów nabiałowych.

Choroba ta jest niebezpieczna tylko dla kobiet w ciąży

Prawda/fałsz. Faktycznie, toksoplazmoza jest groźna dla ciężarnych, a dokładnie dla nienarodzonego dziecka. Może wywołać u niego małogłowie lub wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zwapnienie śródmózgowe. Dlatego kobiety w ciąży powinny wykonywać badania w kierunku toksoplazmozy. Zdarza się jednak i tak, że choroba ta wywołuje objawy u dorosłych osób. Najczęściej są to zawroty głowy, mroczki i bóle oka, zaburzenia równowagi. Wówczas konieczne jest leczenie (stosuje się m.in. antybiotyki).

Nie da się sprawdzić, czy kot jest nosicielem

To mit. Wystarczy przebadać zwierzę – próbkę kociego kału oddaje się do laboratorium, gdzie sprawdzana jest na obecność pierwotniaków powodujących toksoplazmozę. Można też wykonać testy immunobiologiczne. Jeśli kot jest zdrowy i nie wychodzi na dwór, jest absolutnie bezpieczny.

Więcej na temat chorób:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA